Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът "Културна София за деца" запознава подрастващите с етикета на общуване в галерия, опера и театър

Снимка: Личен архив

Сдружение „Безопасни детски площадки“ и район “Оборище” започнаха обща кампания „Културна София за деца“.

Ученици от няколко училища в района се срещат с българската писателка, драматург и актриса Мария Касимова–Моасе и с оперната певица Мила Михова, които ги водят зад кулисите и в залите на Софийската филхармония, Националната опера и балет, Младежкия театър „Николай Бинев“, Националната галерия “Квадрат 500”, и ги запознават с етикета на общуване в тях.

Проектът ще обучи и млади посланици на „Културна София за деца“, които да споделят наученото със своите съученици и приятели. Най-активните ще получат възможност да посетят избрани спектакли и изложби, със своето семейство, до края на 2024 г.

“Един от най-важните ни приоритети е работата с деца, защото смятаме, че е най-лесно да се започне от там, от една страна, от друга, е изключително трудно и отговорно, защото с деца се работи сложно", коментира Мира Лазарова от район “Оборище”.

По думите ѝ, това реално е едно обучение по културен етикет. 
“Ние напоследък много се страхуваме от правилата и от това как трябва да се държим на определени места, но очевидно интересът към изкуството, завръщането в театрите, концертните зали, предполага вече едно специфично поведение, познание, подготовка.

Тъй като децата, от една страна, нямат респект към това, от друга страна, имат, защото смятат, че високото изкуство не е съвсем територия за тях, трябваше по някакъв начин да намерим стъпка, за да ги приближим”, казва още тя.

Проектът вече тече и всички замесени са доволни, защото децата са видимо любопитни, интересуват се, някои са влизали вече многократно в залите на галерията, театъра, операта, дори и зала “България”.

“За нас е важно този град да стане град на децата, т.е. децата и семействата, да видят безопасните маршрути като транспорт, културните и историческите маршрути, защото има деца, включително от по-крайните и отдалечени райони, които не познават историята на града, културните институции, литературните маршрути, дори и парковете. Затова тази инициатива влезе в една много интересна посока, която искаме да развиваме”, допълва Мая Цанева от Сдружение “Безопасни детски площадки”.

Мира Лазарова и Мая Цанева
Мира Лазарова и Мая Цанева

“Аз винаги съм вярвала, че работата с децата има огромен смисъл, защото полагаме неща, които в бъдеще ще работят изключително много за тях, за тяхната култура, представяне. По-интересно и по-смислено съществуване в рамките на собствения живот. Бях много доволна, че такова нещо изобщо съществува и, че някой се е сетил да го организира”, посочва Мария Касимова-Моасе.

Проектът „Културна София за деца“ се изпълнява от Сдружение „Безопасни детски площадки“ и район "Оборище" с финансовата подкрепа на Столична община, Програма „Европа“ 2024“.

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Мира Лазарова, Мая Ценова и Мария Касимова-Моасе.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51
Снимка: Архив на Федерацията по фелинология в България

Домашни котки също ще участват на Международната изложба в София

През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..

публикувано на 08.04.25 в 12:57