Документалният филм "Каменоделно училище“ разказва за Професионалната гимназия по каменообработване, което се намира в село Кунино, община Роман.
Единственото такова школо на Балканския полуостров е създадено през 1920 година, с подкрепата на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун.
"Всъщност инициативата за създаването на училището е била на българи, но те канят чешки специалисти, които се отзовават. Архитектурата на сградата е по проект на Рудолф Браун и цялата атмосфера те пренася в Европа", коментира режисьорът на лентата Силвия Чернева.
Сградата е много интересна, има ниши със скулптури вътре, всичко, което са изработвали учители и ученици през 100-годишната история, е там, отбеляза тя.
Филмът проследява една учебна година в училището, като улавя неговия дух, традиции и ежедневие, разглежда творческите начинания на учениците, отдадеността на учителите и майсторите и редицата лични истории, които се преплитат с работата.
Операторът Александър Бенев запечатва техните срещи, впечатления и въпроси към героите.
Силвия Чернева освен, че е режисьор на лентата, се занимава и с танцово изкуство в работата си като хореограф.
Тя разказа повече за вдъхновението си по проекта в предаването “Радиокафе“.
"Завършила съм архитектура, след което учих танци. В програмата тогава имаше модул “Танцово кино“. Открих, че киното идеално комбинира всички неща, които са ми интересни и затова сега се развихрям и в тази област. Нямам кинообразование, но се изявявам и като режисьор - обясни тя. - Във всички видове изкуства има общи принципи, особено в киното, което е изкуство на движението, както и танца и този поглед към движението и ритъма, именно в Каменоделното училище е много сериозна."
Чернева разказа, че всичко започнало през танците. През 2021 година участвали в проект по програма „Фокус, кино, танц“ и като част от нея трябвало да направят кратки танцови 5-минутни филмчета.
Един от екипа насочил вниманието към Каменоделното училище. Когато отиват на място, от всичко което виждат, разбират, че работата не е само за 5-минутен филм.
"Ние го направихме, след което го прожектирахме из страната, но повечето хора ни казаха, че не са чували и нямат представа, че има такова училище - разкри режисьорът. - Самите хора, които са се решили да работят там с ръце, са много различни и интересни."
Благодарение на две организации, които работят на местно ниво – Зидаро-каменоделски еснаф "Възраждане", организация, която действа изключително за да подпомага и развива училището, напълно про боно и Сдружение Православен Храм Свети Николай – Кунино, което печели проект, екипът през отворена покана получили възможността да се реализира по-дълъг, документален филм, който да покаже не само повърхностно атмосферата и картината в училището, но и историята на хората, майсторите, учителите и учениците.
Мисията на филма е освен да популяризира каменоделното училище, разказвайки историята му, да привлече повече ученици към него.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..
За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения . Организатор е студентската..
Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..