Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен Пеев и диригентът Любомир Денев-син.
„Има невероятни български произведения. Ето например, Концерт за цигулка от Веселин Стоянов е невероятно красив и е образец, който е хем малко западен, хем е много български. Това е едно произведение, което не е изпълнявано повече от 60 години. Записът на „Време разделно“, който е правен преди 20 години е изгубен. Също не е изпълнявано много отдавна произведението на Георги Генков. Това са невероятни произведения, които много ще се харесат на публиката“, каза пред Радио София Любомир Денев-син.
Той добави, че Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов, в изпълнение на цигуларя Стоимен Пеев, ще бъде записан и в студио.
Любомир Денев-син признава, че и за него, и в известна степен за оркестъра е предизвикателство програма с три непознати произведения, които отдавна не се свирят.
„Удоволствие е да се сблъскаме с нещо ново. Оркестърът се наслаждава на музиката, аз пък се наслаждавам на целия процес“, казва Любомир Денев-син.
Концертът започва със Симфоничната притча „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, която е създадена през юли 1997 г. по древна легенда, разказана на композитора от поета Христо Фотев.
Сюитата „Време разделно“ е написана специално за киношедьовъра по романа на писателя Антон Дончев и режисьора Людмил Стайков.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4) и в мрежата на Ивентим.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..