Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисията на доброволеца и културата на доброволчеството в наши дни

Ясен Цветков

Акцент върху мисията на доброволеца и философията на доброто поставяме в предаването “Ритъмът на столицата“ в Деня на доброто - 13 ноември.

В БНР-Радио София гостува д-р Ясен Цветков от Националната асоциация на доброволците в България (НАДБ). Тази организация обединява всички хора с желание да помагат.

Той сподели наблюденията си в сферата доброволчеството, за стимула на доброволците да бъдат в центъра на трудни, дори опасни ситуации с идеята да помагат и да предотвратят по-лоши последици.

"Предполагам, че при всеки от доброволците, реагиращи при бедствия, има някаква доза личен стимул, но според мен това, което ни обединява, е първо желанието да правим добро и една висша степен на отговорност към себе си и околните, към природата, към държавата и родината. Защото доброволците, които реагират при бедствия, отделят немалко време да се подготвят, полагат усилия да се снабдят с оборудване, и за много кратко се налага да се изявят тогава, когато попадаме в сериозно природно бедствие", коментира д-р Ясен Цветков.

Добрата координация и бързите реакции са изключително важни.

От  позицията на своята дългогодишна практика той сподели, че днес нещата се случват все по-добре.

"Но те се случват по-често като еволюция, а не революционно, както на нас много често ни се е искало, тоест, доброволческата култура се развива, нещата се подобряват, но с много бавни, поетапни темпове", посочи експертът. Според него, координацията продължава да бъде голям проблем и ще бъде до тогава, докато не намерим системно решение.

"Имам предвид всички ние – институциите, доброволците, бизнес сектора, изобщо цялото общество. Защото продължаваме да работим в среда, която е в резултат от индивидуалният резултат на определени хора, били те и чиновници в определени институции, чиято подкрепа ни радва, но те са по-скоро ентусиасти подкрепящи каузата, но не говорим за системни решения, чиято липса спъва добрата работа до някъде", поясни още Ясен Цветков.

При наводненията доброволците оказват съществена помощ Снимка: БГНЕС

Някои от първите важни стъпки са осъзнаване на ролята и отговорността, подчерта той.

"Продължавам да се сблъсквам с този феномен, много често по време на извънредни ситуации, хората питат къде е държавата, или казват - няма я държавата, кой ще помогне? Тук моят отговор е, че и ние сме държавата, като нейни цивилни граждани, които са приели мисията от време на време да обличат униформи и да попадат в структурите за сигурност на страната, но преди всичко, всички ние сме хора", подчерта д-р Цветков.

Държавата не е имагинерно понятие и няма да реши проблемите ни свише, но отговорността за решаването им или за това да нямаме проблеми е и на самите нас, коментира той. Културата на доброволчеството и общественото осъзнаване са ключови фактори.

В реакция при извънредни ситуации времето е най-важния фактор. Когато се губи излишно време, за да решаваш проблеми, които си можел да решиш предварително, болката и горчивият вкус са големи, посочи още Ясен Цветков.

В цял свят практиката е да се насърчават доброволчески инициативи във всички сектори на обществения живот, да се признават умения,  придобити по време на доброволчество, да се признава определен стаж в рамките на доброволчески организации и в крайна сметка, дори и в чисто икономически аспект, доброволчеството дава своя принос като брутен вътрешен продукт, обясни той.

Още аспекти по темата чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50