„В България има едни дългосрочни, неоползотворени ползи от повишаване на акцизите върху тютюневите изделия. Ако вземем европейските страни като някакво мерило за нас, България има най-ниските акцизи. Някои ще кажат, че при нас и доходите са най-ниски, само че този начин на мислене е много краткосрочен и малко детински. Знаем, че тютюна и тютюнопушенето освен, че са вредни, то е едно натоварване на бюджетите, особено бюджетите на бедните домакинства. Ние не говорим за някакво изконно човешко право или някакво благо, ние говорим за поглъщане на отрова, която е вредна за здравето, вредна е за демографията и е вредна за домакинските бюджети“, каза д-р Събев.
Той цитира изследване, направено през миналата година от Института за икономически изследвания на БАН, според което 1/3 от бедните домакинства дават всеки месец повече от 10% от бюджета си за цигари.
„Те не се хранят пълноценно, не си купуват книги, защото нямат пари, обаче за цигари има. И после като кажем, дайте да ги вдигнем цигарите, за да ги откажете, те казват, че са бедни и ще ги ощетим. Това е детински начин на мислене, който от една страна е грешен, а от друга – обслужва определени финансови интереси“, обясни д-р Димитър Събев.
Той посочи, че в момента в България действа т.нар. акцизен календар. В Закона за акцизите е разписано, че акцизите върху тютюневите изделия ще се вдигнат веднъж през 2025 г. и още веднъж през 2026 г.
„Само че процентите, с които ще се вдигнат са доста ниски. С около 12 стотинки на кутия ще се повиши акциза“, каза д-р Димитър Събев.
По думите му, прекалено ниският заложен процент за вдигане на акциза няма да реши проблемите с дупката в държавния бюджет, нито ще помогне на пушачите да откажат цигарите.
„Това, за което ние говорим е малко по-амбициозно. Ние не отиваме на нивата на данъчно облагане на цигарите във Франция или в Ирландия. Отиваме там, където в момента се намира Румъния“, посочи д-р Димитър Събев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..
Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС) внася доклад за промяна на реконструкцията на ул. "Опълченска". Докладът е подадена ръка към кмета Васил Терзиев, живущите в района, както и към всички общински съветници. На пореден протест днес излязоха жители на улицата Преразглеждане на проекта за ремонта на столичната улица "Опълченска"..