Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих, маркировките и техническите съоръжения.
Нормативната уредба на ПП "Витоша“ е зле уредена, а проблемът е комплексен. Планината е в границите на четири общини и на три области. Четири министерства и две агенции упражняват върху нея правото си на управление.
"Амбицията на Съюза на архитектите и на тази конференция е първо – да покаже, че проблемът с ПП "Витоша“ е комплексен и второ, че е необходимо да се вземат най-накрая някакви решения, защото ситуацията, в която е поставен парка, е безобразна“, каза пред Радио София председателят на Съюза на архитектите в България арх. Петър Диков.
По думите му, сред основните проблеми, пред които е изправен ПП "Витоша“ е финансирането. След спирането на лифтовете, единственият начин хората да стигнат до средната и висока част на планината е с градски транспорт или автомобил, посочи арх. Диков.
"Столичната община обикновено е дежурният виновник за състоянието на ПП "Витоша“, но реално тя няма права и възможности да направи нещо в природния парк. Автомобилните пътища, които са на територията на природния парк се водят горски пътища и са в собственост на Министерството на земеделието и горите“, обясни арх. Петър Диков.
Бившият главен архитект на София добави, че трябва да се намерят възможните решения, за да се превърне Витоша в истинска зона за отдих, туризъм и спорт, тъй като все повече млади хора търсят чистия въздух на планината.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..
Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT." и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието, радвали се на успех в еърплей чартове..
Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..
Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..