Пред Радио София председателят на фондацията Мариана Манушева каза, че единственият начин, по който може да се помогне на човек със сърдечен арест, е в първите минути да се направи сърдечен масаж, изкуствено дишане и използването външен автоматичен дефибрилатор.
"В Столичната библиотека има голям човекопоток и се налага да има по-сериозни мерки за безопасността им“, обясни Манушева.
По думите й, обучението за първа помощ при случай на сърдечен арест, трябва да започне още в детска възраст.
"В цивилизованите страни, хората са установили, че за да има някакъв значим ефект е необходимо поне 10% от обществото да бъде обучено за оказване на първа помощ. У нас не много голяма част от населението е обучено за оказване на първа помощ при сърдечен арест“, каза Мариана Манушева.
От фондацията събират и стари акумулатори, които рециклират и със средствата осигуряват обучение за оказване на първа помощ по европейски стандарти и закупуват нови автоматични дефибрилатори. Необходими са 315 стари акумулатора, за да бъде осигурен такъв и в Столичната библиотека.
"Такъв акумулатор може да се предаде при нас, в залата на Училището по първа помощ в кв. "Красно село", на интернет сайта ни имаме информация, имаме и партньори, които помагат, на техни адреси също бихме могли да приемем акумулатори“, посочи Мариана Манушева.
До момента по проекта "Сливи за смет - стар акумулатор за нов дефибрилатор" са осигурени дефибрилатори за Физическия факултет, Факултета по математика и информатика и Ректората на СУ “Св. Кл. Охридски”, както и в Зимния дворец на спорта в София.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..
Юлия Спиридонова, е една от най-четените и превежданите български писатели за деца и юноши . Книгите ѝ са превеждани на много езици. Носител е на множество награди като най-четен и обичан автор. Тя е номинирана за пореден път за наградата Астрид Линдгрен тази година . В разговор в предаването "Радиокафе“ тя коментира британския сериал а..
В аулата на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 17:30 часа днес ще има изслушване на кандидатите за омбудсман, организирано от Форум „Гражданско участие“, Националният младежки форум, Български център за нестопанско право и други 9 НПО. Омбудсманът на Република България е..
Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова , носещ същото име. "Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър". Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на..
Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..
Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..