Третото издание на Createch Summit South East Europe 2025 се провежда днес в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала".
Оттам на живо се провежда и част от "Радиокафе" с водещ Даниел Ненчев.
Форумът за поредна година обединява креативните и технологичните индустрии в България и региона на Югоизточна Европа.
Сред целите на събитието, организирано от „КреаТех България“, е да се постави на фокус ключовата роля на тези индустрии в съвременното развитие на обществото и тяхното значение като двигател на икономиката. Базирани на знания и креативност, те не само генерират значителен икономически ефект - по данни на Евростат културните и творческите индустрии осигуряват заетост на 8,7 млн. души в ЕС (3,8% от общата работна сила в Съюза, представляваща 1,2 милиона предприятия), но и формират идентичност, култура и ценности.
За първи път в конференцията се включва и "Творческа Европа" - програма на Европейския съюз, която подкрепя културния, творческия и аудиовизуалния сектор.
От 2021 г. до 2027 г. програмата разполага с 2,44 милиарда евро за подкрепа на проекти, с цел достигане до нови публики, насърчаване на обмена на умения и знания и укрепването на капацитета на културните и творческите организации.
Екипът на Бюро "Творческа Европа" България ще проведе специална практическа работилница за организации и професионалисти, които се интересуват от кандидатстване по програмата и възможностите, които тя предлага.
Симеон Александър от "Бюро Творческа Европа България" разказа пред БНР-Радио София за вече финансирани проекти по програмата и предстоящи инициативи.
Той съобщи, че 64-ма творци от България се реализирали свои проекти по тази европейска програма, а сред организациите (юридическите лица) се осъществяват много и големи колаборации с партньори от други страни.
През 2032 г. България отново ще има своя Европейска столица на културата и за международната инициатива ще кандидатстват Габрово и Бургас, допълни той.
В изнесеното радиостудио в "Топлоцентлала" бяха и Ирина Илиева и Гергана Попова.
"Работим с учители в образователната система, но и с други части на обществото – министерства, общини и т.н. От 1 година вече представляваме още една организация – Европейския институт по иновации и технологии", отбеляза Ирина Илиева от "Джуниър Ачийвмънт България".
Тя даде примери за креативни индустрии и ученически идеи, проекти, стартъпи. Изтъкна важността младите хора "да се докоснат до разрешаване на казуси", че чрез "учене и правене" се засилва мотивацията на младите хора в образованието.
"Може не всеки да е предприемач, но трябва да носи предприемаческото в себе си", допълни Гергана Попова и обърна внимание на значението на игрите, симулациите и тренингите в обучението и творчеството.
Яне Френски от Фондация "Знание" разказа са предстоящата си лекция на тема "Навлизането на креативните индустрии в образованието и изкуствения интелект (ИИ)".
Той изтъкна, че технологиите могат да помогнат в развитието на образованието.
По думите му, трябва да помислим какви качества да развиваме у децата при съвременните условия.
Например за приучаването към системно, критично и креативно мислене можем да използваме и да си помагаме с ИИ. А ролята на учителя може да се промени, но няма да стане излишна.
В предаването "Форум" гости тази седмица са Лидия Даскалова - политолог и юрист и Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..
Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно. “Няма нищо вярно и е много опасен тип..
Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..
По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“. Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година,..
Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..
Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..
На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..