"В Центъра ("Кристо и Жан-Клод") има ателиета на млади художници, които допринасят за развитието на средата Предвидено е там да се проведе международен литературен конкурс, който да обособи културно-творческият потенциал на това пространство. Също така стремежът е да се развият и други творчески индустрии в града, защото Габрово е известен като града на занаятите, който впоследствие се превръща в една от люлките на индустрията. Там смесването на креативното с инженерното има дълга традиция, работим отлично с Техническия университет в града, защото е много важно, че в близост имаме и академичен център. Но голямото предизвикателство пред Център "Кристо и Жан-Клод" е той да успее да омеси тази сложна амалгама от неща, които сме замислили за него - изложбени пространства, ателиета за художници, резидентни студия за гостуващи художници, дизайнери, архитекти и куратори, работилници", посочи Доровска.
По думите ѝ, от началото на промените не е правено много за хората на визуалните изкуства, за техните условия на работа, най-вече от гледна точка на продукционни възможности.
"Ние ще оборудваме работилница за метал, за дърво, керамика и стъкло, също и работилница за текстил, фото и видео, графично студио", допълни тя, отбелязвайки важната подробност, че Габрово работи за регионален център, а областта включва Дряново, Трявна и Севлиево.
"В Трявна има страхотно художествено училище, а в Казанлък, който не попада точно в региона, но е само през планината на един час, също има такова. Съвсем наблизо е Велико Търново, където има факултет за изкуства. С това се създава една много добра екосистема от образование и хора, които са завършили тези училища", отбеляза още Доровска.
Тя посочи, че примерът на Кристо (роден в Габрово) и Жан-Клод е изключително вълнуващ с начина, по който те реализират проектите си, учат се от грешките си, и изключителната смелост в тяхното изкуство, което е вдъхновение за художниците в града.
Ще стане ли Габрово Европейска столица на културата през 2032?
Чуйте още какво сподели Маргарита Доровска в разговора на Даниел Ненчев.
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..
Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..
Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..