"В Центъра ("Кристо и Жан-Клод") има ателиета на млади художници, които допринасят за развитието на средата Предвидено е там да се проведе международен литературен конкурс, който да обособи културно-творческият потенциал на това пространство. Също така стремежът е да се развият и други творчески индустрии в града, защото Габрово е известен като града на занаятите, който впоследствие се превръща в една от люлките на индустрията. Там смесването на креативното с инженерното има дълга традиция, работим отлично с Техническия университет в града, защото е много важно, че в близост имаме и академичен център. Но голямото предизвикателство пред Център "Кристо и Жан-Клод" е той да успее да омеси тази сложна амалгама от неща, които сме замислили за него - изложбени пространства, ателиета за художници, резидентни студия за гостуващи художници, дизайнери, архитекти и куратори, работилници", посочи Доровска.
По думите ѝ, от началото на промените не е правено много за хората на визуалните изкуства, за техните условия на работа, най-вече от гледна точка на продукционни възможности.
"Ние ще оборудваме работилница за метал, за дърво, керамика и стъкло, също и работилница за текстил, фото и видео, графично студио", допълни тя, отбелязвайки важната подробност, че Габрово работи за регионален център, а областта включва Дряново, Трявна и Севлиево.
"В Трявна има страхотно художествено училище, а в Казанлък, който не попада точно в региона, но е само през планината на един час, също има такова. Съвсем наблизо е Велико Търново, където има факултет за изкуства. С това се създава една много добра екосистема от образование и хора, които са завършили тези училища", отбеляза още Доровска.
Тя посочи, че примерът на Кристо (роден в Габрово) и Жан-Клод е изключително вълнуващ с начина, по който те реализират проектите си, учат се от грешките си, и изключителната смелост в тяхното изкуство, което е вдъхновение за художниците в града.
Ще стане ли Габрово Европейска столица на културата през 2032?
Чуйте още какво сподели Маргарита Доровска в разговора на Даниел Ненчев.
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..
Техническият университет в София организира тридневен форум "Стажове 2025" . Днес той се провежда в София, на 9 април - във Филиал Пловдив, а на 10 април - в Инженерно-педагогическия факултет и Колеж Сливен. За участие са се регистрирали над 110 работодатели. Форумът беше открит в 10.00 часа във фоайето на учебен блок 12 на Техническия..
Серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики от Валентин Ангелов събуждат очите ни за това, което ни е липсвало през зимата – празникът, пъстротата, музиката на цветовете и светлината. Това е неговата 13-а поредна експозиция , по думите му "нещо като годишен отчет". Названието на изложбата е по името на едно от платната,..