Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реновирането на сгради е приоритет в плана за възстановяване на ЕС

Искра Михайлова
Снимка: БГНЕС

Сградите консумират около 40% от енергията в ЕС и са най-големият потребител на енергия в Европа. Те отделят и 36% от емисиите на въглероден двуокис в ЕС. Почти 75% от сградния фонд е също така енергийно неефективен, става ясно от доклад на Европейската комисия, разгледан в Европарламента.

Стратегията на Европейската комисия за саниране на сградния фонд в Европа е част от приоритетите по Зелената сделка на ЕС, насърчаването на точно такива политики е добра възможност и за нова заетост, особено в райони които са засегнати от Зеления пакт и прехода към чиста енергетика, какъвто е и регионът около Стара Загора, смята евродепутатът от ДПС и заместник-председател на група „Обнови Европа” Искра Михайлова:

„Това може да е алтернатива за затворените работни места в комплекса Марица-изток. Това е въпрос на добро планиране и добра координация на ресурсите. Ако дадем на тези хора добра квалификация, добри знания, съвременна подготовка, възможност да работят със съвременни и модерни технологии и им дадем възможност или да инициират свой бизнес, или възможност да работят в строителството, където заплащането е абсолютно равностойно, то тези хора няма да изберат мините. Няма да заложат на сектори и технологии, които така или иначе отмират в Европа“, коментира Михайлова.

Тя припомни, че вече има документ приет от Европарламента, наречен вълната за реновиране. Там има много ясни указания за страните членки да включат потенциала на вълната за реновиране в техните планове за възстановяване.

Българското правителство е предложило 3 млрд. лв. от плана за въстановавяне на ЕС да бъдат използване за реновиране на сградния фонд в страната, припомни евродепутатът от „Обнови Европа“

Предишните европейски програми насочени към санирането на сгради нямаха голям успех, защото винаги се изисква съфинансиране. Дори в малък размер съсобствениците е редно да участват в проекта за реновиране. Това условие ще продължи да важи и за настоящата програма, убедена е Искра Михайлова.

В плана за вълна за реновиране в Европа са взети всички опити и  добри и лоши от предишните опити за реновиране на сгради и сега имаме общ проект, който би могъл да бъде полезен и ефективен особено в периода на възстановяване на икономиките, категорична е Искра Михайлова. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21