Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Улавянето на СО2 емисии – реална възможност или напразни надежди за българския въгледобив

Борбата с климатичните промени, "зелената" енергия и ограничаване на замърсяването са сред ключовите теми и политики пред ЕС в последните години. Това ще определя европейския дневен ред в следващите десетилетия. Стремежът на евро институциите към постигане на ниско-карбонова икономика, подкрепен и от общественото мнение в отделните страни членки, среща неразбиране и притеснение сред хората, свързани с производството на електроенергия от изкопаеми горива.

България е сред държавите-членки на ЕС със значителен дял на произвеждата електроенергия от въглища. На практика изгарянето на лигнитни въглища от "Маришкия басейн" осигурява над 40% от електричеството в страната. На този фон обаче европейската „Зелената сделка" поставя необходимостта от трансформация на енергетиките и икономиките на 27-те срани-членки. Разделянето с въгледобива обаче за българската държава към момента представлява крачка в неизвестното. Без заместващи мощности или договаряне на транзитни периоди страната може да се окаже в условия на недостиг на електроенергия. В последните месеци надежда за запазване на добива на въглища в „Маришкия басейн“ в средносрочен план дава нова технология, свързана с улавянето и съхранението на въглеродни емисии(СО2). Надеждите на миньори и енергетици е, че този иновативен подход ще залегне в Националния план за възстановяване и устойчивост на България, по който могат да бъдат получени 12 милиарда лева от ЕС. В тази посока предстои да бъде проучен опитът на други държави. Изпълнителният директор на една от въглищните централи в комплекса "Марица изток" - ТЕЦ "ЕЙ И ЕС Гълъбово" Иван Цанков посочи, че  е необходимо да бъде търсен вариант, при който от една страна да бъдат реализирани високите екологични цели, заложени в зеления пакт, а от друга да се съхрани този стратегически ресурс за България. "Потенциално такова решение има и това е улавянето на въглеродните емисии“, коментира Цанков.

Големият въпрос е дали улавянето на въглеродния диоксид може да се разглежда като възможност за удължаване на живота на въглищните централи по принцип, както и дали това би могло да бъде поставено и финасирано в рамките на европейската "Зелена сделка", коментира от своя страна специалистът по енергийна политика Славчо Нейков. Експертът разкри, че в рамките на т.нар. „Берлински диалог“ за енергиен преход, стартирал в началото на седмицата, в който участие вземат лидери от цял свят, включително Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК, ясно е била заявена позицията, че въглищата определено нямат бъдеще в ЕС. Според Славчо Нейков улавянето на въглеродните емисии е само временна мярка и то в краткосрочен периодкоято, която обаче не може да разчита на европейско финансиране. Пред същите проблеми се изправя и ядрената енергия.

Екологичното решение в един средносрочен етап би могло да бъде употребата на природен газ. В тази посока ЕС обмисля разширяване на ролята на "синьото гориво" в енергийния преход и електропотреблението, но в дългосрочен план „Зелената сделка“ залага на водорода и възобновяемите източници.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21