Част от големия разговор за това как ще се реализира Зелената сделка са синдикатите. Известно е, че в България едни от най-силните синдикални организации са тези на миньорите и енергетиците – хората, чиито работни места ще са най-силно засегнати от прехода към нисковъглеродна икономика.
Корина Циролд е политически съветник на Индъстри-ол-Европа - организация, в която членуват 2 000 синдиката от индустриалния сектор. По тяхна инициатива се провеждат серия от кръгли маси и диалози със синдикатите от Централна и Източна Европа. Част от тях е и дискусията със заместник-председателя на ЕС по въпросите на климата Франс Тимерманс, каза Корина Циролд:
Основните притеснения, изразени от синдикатите, бяха как да се справим с компаниите, чиито централи са в западноевропейските страни, но решенията, които се вземат там, засягат производството и в източноевропйските страни. Как да се избавим от тази зависимост и как да създадем европейски вериги на стойностите. Спомням си, че колегата от Словакия разказа за почти несъществуващия социален диалог с правителството на държавата, и затова как някои от бившите миньори там разнасят храна в момента – това е алтернативната работа, която им е предложена. Това не може да се възприема като бъдеще.
На същото мнение са и от двата най-големи синдиката в България. Това показва и проучване на нагласите на работещите в комплекс Марица Изток край Стара Загора, правено преди две години, казва Александър Загоров - конфедерален секретар на КТ „Подкрепа“:
Анкетите показаха, че по-възрастните служители, при загуба на настоящото си работно място, биха потърсили възможност в подобни браншове в страната или в чужбина, а по-младите категорично говореха за напускане на страната. Те са сигурни, че такава работа при такива условия, удовлетворение и доходи няма да получат при никаква замяна на работните места.
Конструкцията на новата енергетика, на бъдещето трябва да се изгражда бавно и внимателно, без да се събаря конструкцията на настоящата енергетика.
Ние се вслушваме в работещите и тяхното мнение и идеите за промяна трябва да тръгнат отдолу нагоре, подчерта и Огнян Атанасов национален консултант на КНСБ:
Ние не коментираме работни места, няма да допуснем намаляване на работни места, докато не разберем какво се случва. Разковничето е в новите технологии и възможността те да се развиват в страните от Централна и Източна Европа. ЕК да вземе това предвид и да направи така, че трансферът на технологии да дойде и при нас.
Работните места да бъдат запазени, доходите да бъдат повишени – това е задължителна част от прехода към нов тип икономика, казват от КНСБ. Около тази идея се обединяват и колегите им от Подкрепа, а и от много други европейски синдикални организации.
През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..
Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени. Вече пет последователни години в българските..
Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..
Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..
Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..
Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..
Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми. Лидерите ще обсъдят..
С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..
България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..
Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net