Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закон за лобизма - основополагащ за нормалното функциониране на институциите

Едуард Цветанов: Пандемията даде нов тласък на финтех компаниите

Снимка: Личен архив

Пандемията даде нов тласък на финтех компаниите. И това беше очаквано, дигитализацията върви целеустремено, каза в интервю за Радио Стара Загора и БНР Едуард Цветанов, консултант и основател на Patterns Technology. По думите му B2C компаниите разработват нови продукти средно за 4-6 седмици. На този фон според проучване на Sophia Lab за традиционните банки срокът е 2 години, което ги прави нерелевантни.  

Централна точка за финтех компаниите е „улесняване на потребителското изживяване“, изтъкна от своя професионален опит с международни партньори Цветанов. Водещо за тази индустрия е на крайния потребител да е „удобно и сигурно“.  

За чуждите инвеститори е важно да се позиционират „лесно“ на българския пазар, за да стартират бизнес на местно ниво. Той даде пример с блокчейн компании, които стъпват много несигурно у нас, въпреки че през последните години се промени подхода на институциите към тях.

В отговор на въпрос има ли интерес в обществото към технологичните новости, Цветанов изтъкна, че българинът е отворен към такъв тип решения. Според него създаването на електронно правителство вече трябва да стане факт и добави:

Да спрем да си говорим за поставяне на цели, когато мерникът ни е изключително грешен. Трябва да позволим реално на дигиталните бизнеси да взаимодействат помежду си, да позволим интегрирането на решения за бизнеса – от счетоводство до управление на корпоративни финанси и прочее“.

Финтех пазарът расте изключително агресивно през последните години в страната. По актуални данни глобалната финансова платформа Revolut има около 240 000 български потребители. У нас вече оперират десетки финтех компании, като има добра среда за развитие на B2B, а при B2C  пазарът вече стигна матуритет.

Цветанов коментира и позициите на България на международната сцена. Според Глобалния иновационен индекс страната ни се нарежда на 36-то място, изпреварвайки Русия, като от Балканите единствено Словения е преди нас. Събеседникът акцентира и върху друга класация, която поставя страната на незавидната последна позиция в Eвpoпeйcĸия cъюз пo дигитaлизaция. На дъното сме от години в Индeĸca нa Eвpoпeйcĸaтa ĸoмиcия зa нaвлизaнe нa цифpoвитe тexнoлoгии в иĸoнoмиĸaтa и oбщecтвoтo.

 „Тук има един изключително кадърен бизнес, който се бори с административната среда и явно успява да направи нещо, но трябва да му се даде повече възможност и българските потребители да могат да се възползват от добри и качествени услуги“.

Той призова за качествен диалог между бизнеса и държавата, който да доведе до адекватни промени:

Няма как регулаторните органи да осъзнават много добре компании с нови бизнес модели или стари компании, които интегрират иновативни решения. Смятам, че качествен диалог, който да е обвързващ и за двете страни взаимно, е наложителен“.

Като представител на бизнеса, той се обяви за приемането на Закон за лобизма и публичен регистър на лобистите, а подобно законодателство ще „изсветли“ обществените отношения.

Това е основополагащо за нормалното функциониране на държавните институции. (…) Прозрачността е нещо, което ни е много нужно в България“, каза в заключение Едуард Цветанов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13

Калоян Цветков: При голяма конкуренция се представихме силно в Дъблин

В периода 19 - 24 август столицата на Ирландия, град Дъблин бе домакин на Международна олимпиада по география. Българският отбор, съставен от 4 участника се представи силно и завоюва един сребърен и два бронзови медала. Ръководител на отбора бе главен..

публикувано на 29.08.24 в 12:42
Снежана Маринова

Фотографите са съхранили новата история на Стара Загора с внимание и респект

Фотографите на Стара Загора са били много отговорни хора, които са съхранили паметта на града ни с много високо качество. Това разказа по Радио Стара Загора краеведът Снежана Маринова, която беше гост в предаването „Репортер“ с водещ Гергана..

публикувано на 21.08.24 в 11:46

Даниел Смилов: Разумно е до месец да бъдат насрочени изборите

Възможен вариант за изход от политическата криза след отказа на президента Румен Радев да назначи служебно правителство начело с Горица Грънчарова-Кожарева е кабинетът на Димитър Главчев да остане на власт. Това коментира в ефира на Радио Стара..

публикувано на 19.08.24 в 16:50
Георги Киряков

Георги Киряков: Пеевски има шанс на изборите само ако Калин Стоянов е вътрешен министър

Важно е какъв състав на служебен кабинет ще представи кандидатът за министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева. Очаквам някои промени, ключова ще е фигурата на вътрешния министър, защото той пряко отговаря за честността на изборите. Това..

публикувано на 19.08.24 в 09:08