Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подобряването на здравословните и безопасни условия на труд в ЕС

Снимка: БГНЕС

Подобряването на здравословните и безопасни условия на труд е важен въпрос за ЕС от 80-те години на ХХ век насам. Въвеждането на законодателство на европейско равнище определя минимални стандарти за защита на работниците, като същевременно дава възможност на държавите членки да запазват или да въвеждат по-строги мерки. С влизането в сила на Договора от Лисабон, Хартата на основните права на Европейския съюз стана правно обвързваща, като превърна политиката в областта на здравето и безопасността в още по-важна част от законодателството на ЕС.

Целите са да се насърчава подобрения в работната среда чрез хармонизиране на условията на труд с цел закрила на здравето и безопасността на работниците. Конфедерацията на независимите синдикати в България много внимателно следят спазването на европейското и българското законодателство свързано с безопасните условия на труд, заяви Галина Кирчева областен координатор на КНСБ - Стара Загора.

Основните приоритети в стратегията на ЕС по БУТ е да се елиминират опасностите, свързани с използване на опасните вещества на работното място; дигитализацията и предизвикателства за БЗР, свързани с нея; адаптиране на работните места към застаряващата работна сила; ергономия и мускулно-скелетни заболявания; създаване на единна европейска база данни за трудовите злополуки и професионалните заболявания; достъпна работна среда за работещите с увреждания; засилване ролята на представителите на работниците при решаване на проблемите по БЗР; повишаване капацитета на Инспекциите по труда.

Важно звено при проследяване безопасните условия на труд е т.нар. Служба по трудова медицина, към която всеки работотдател е длъжен да се консултира. Какво трябва да знаят работодателите и работещите за нея обясни Гочо Карагьозов ,управител на Служба по трудова медицина.

След епидемията от COVID-19 ЕК предприема мерки за гарантиране на здравето и безопасността на работниците. По-специално, през юни 2020 г. беше актуализирана Директивата за биологичните агенти (2000/54/ЕО), за да включи SARS-CoV-2 в списъка на биологичните агенти и да се отчетат новите рискове в работното пространство. Комисията насърчи работодателите да направят оценка на рисковете и да предприемат превантивни и защитни мерки за свеждане до минимум на вредите, особено за тези, които работят в пряк контакт с вируса. През април 2020 г. Комисията издаде насоки относно завръщането на работа след ограничителните мерки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21