Европейският парламент и Съвета по Хоризонт Европа (Horizon Europe) - най-голямата транснационална програма в подкрепа на научните изследвания и иновациите, постигнаха споразумение за бюджет от близо 95,5 милиарда евро за следващия програмен период 2021-2027 г. Така новата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ се превръща в най-амбициозната програма за научни изследвания и иновации в света.
Основният приоритет за България ще бъде участието в петте мисии, както и в клъстерите за цифрови технологии, в здравеопазване, околна среда и климат, енергия, биоикономика, селско стопанство, култура и други области, обясни Юмер Коджаюмер, националният координатор по Рамковата програма за научни изследвания и иновации "Хоризонт Европа" /2021-2027 г./, главен експерт от Министерството на образованието и науката. Приоритет за България ще бъде и насърчаването на участието на малки и средни предприятия в цялата програма, особено в схемите на Европейския съвет по иновации и в Европейския институт за иновации и технологии.
Становища на Членове на ЕП:
Christian EHLER: „Единственият отговор може да бъде по-голямо сътрудничество, обща стратегия и повече инвестиции за научни изследвания и иновации."
Philippe LAMBERTS: „С насока към по-открита система на знания и на околна среда, ето това е нужно на Европа да въвежда иновациите по-бързо.“
От Министерството на образованието и науката припомнят, че през март 2021 г. Европейската комисия прие първия Стратегически план за "Хоризонт Европа". Стратегическият план е новост, която се въвежда с "Хоризонт Европа" и задава стратегическите насоки за инвестициите през първите четири години на програмата. Планът гарантира, че действията на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите допринасят за приоритетите на ЕС, включително неутрална по отношение на климата и зелена Европа, Европа подготвена за цифровата ера, както и за икономика в полза на обществото.
Комисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел заяви тогава: "Насоките в стратегическия план ще гарантират, че общите политически приоритети на ЕС се постигат чрез нови знания, идеи и иновации. Този нов подход е начин да се гарантира, че научните изследвания и иновациите, финансирани от ЕС, ще отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени европейците".
През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..
Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени. Вече пет последователни години в българските..
Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..
Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..
Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..
Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..
Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми. Лидерите ще обсъдят..
С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..
България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..
Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net