Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският парламент прие правила срещу ръста на сексуалното насилие над деца онлайн

Снимка: БГНЕС

По данни на Европол опитите за сексуална експлоатация на деца онлайн са били на високи нива още преди пандемията от COVID-19, но през последните 18 месеца са нараснали значително. 

Доклад на неправителствената организация Internet Watch Foundation посочва, че доставчиците на интернет услуги в Европа хостват най-голям обем материали, свързани със сексуалното насилие над деца, в целия свят.

На 6 юли Европейският парламент прие временни правила, които дават възможност на доставчиците на услуги за електронна поща, съобщения и чатове да предприемат мерки срещу сексуалното насилие над деца като автор на доклада на Парламента е евро депутата от германия Биргит Зипел.

"Постигнахме компромис между по-добрата защита на децата и защитата на неприкосновеността на личните данни. Определено говорим за нешифровано съдържание в съобщения т.е преглеждаме изображения, снимки и текст, но не проследяваме аудио съдържание. Става въпрос също за идентификатори, за изкуствен интелект, особено за кибергруминг. Не са позволени технологии, които не ограничават технологичните си възможности само до това, което е строго необходимо за откриване на сексуално посегателство над деца. Това законодателство е създадено, за да могат да продължат доброволните дейности на доставчиците за откриване на материали, свързани със сексуалното посегателство над деца, така че никой доставчик, не е задължен да прави това".

България не е изключение от общата статистиката, но през последната година не се наблюдава увеличение на установените случаи на сексуалното насилие над деца обясни Георги Апостолов, координатор на Центъра за безопасен Интернет.

"Една част от държавите и нашите партньорски центрове съобщиха, че има доста сериозно увеличаване на сигналите към тях за сексуално посегателство срещу деца онлайн. Други не отбелязаха такова увеличение, като България. Ние не засякохме увеличаване на самите действия и опити за сексуални посегателства. Вървим горе-долу стандартно. През 2020 година сме работили по над 9000 сигнала, от които около 300 си бяха абсолютно наказуеми деяния, които препратихме към ГДБОП, сектор "Киберпрестъпност" за по-нататъшно разследване."

Именно за това тази тема е доста сложна, коментира още Георги Апостолов. 

"Опитите на ЕК, някъде и на национални законодатели да въведат някакви правила и едва ли не по технически, технологичен начин да сметнат, че са направили всичко за защита на децата са обречени на неуспех. Тук е важно цялостно развиване на дигитално-медийната грамотност на децата от най-ранна възраст и през целия период на тяхното обучение. Защото докато се готви някакъв регламент или директива, предвиждаща да защити срещу нещо, което е станало популярно преди 3-5 години, Интернет не стои на едно място.  Възникват нови канали, нови заплахи така че много по-силно ударение трябва да се постави върху дигитално -медийната грамотност. "

Още по темата, чуйте в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21