Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

.Човекът на Левски в село Златна ливада бил Христо Комитата

„Моят дядо Христо Димитров Комитата е бил най-близкият човек на Левски в с. Златна ливада. Няколко пъти дядо ми се е срещал с него и Левски се е крил в неговата къща, когато минавал насам или е идвал в Чирпан при Георги Данчов Зографина. Веднъж, когато тръгвали рано сутринта за с. Ябълково по комитетски дела, дядо ми преоблякъл Дякона в женски дрехи и го повел към каика, с който трябвало да преминат реката. Каякарят засукал мустак и започнал да задява „младата жена“. „Но дядо ми му показал запасаната малка брадвичка на кръста си и му дал да разбере, че ако закачи момата, ще му отсече главата. Когато слезли от лодката, Левски похвалил дядо ми за смелостта и му казал, че бил безстрашен като комита. От тогава вероятно остава и прякора му Христо Комитата.“ Така започва разказа си за спомените, които се предават от уста на уста в рода на дядо Христо Комитата и жена му баба Дяля Комитката тяхната праправнучка Ирина Панева, кметски наместник на чирпанското село „Златна ливада“. Споменът, разказван в рода на Комитови, все още е жив, че веднъж младият Левски  дошъл из тукашните села и в близката местност „Кукумявкините камъни“ заръчал на мома от Алтън чеир –турското име на с. Златна ливада, да намери дядо Христо комитата. И да му каже да носи ножици със себе си, че го чака другоселец на това място. Дядото бил беден човек, нямал други ножици, затова взел ножиците, с които стрижат овцете и отишъл на срещата. Тогава Дяконът подстригал косите си. „Затова съм убедена, че Дяконът е захвърлил расото си не край сопотския манастир, а тук край Златна ливада…Тогава селото се е казвало Алтън чеир“, продължава  спомените на своя род Ирина Панева.

 Наскоро нейни братовчеди разказали какво знаят от техните родители. Когато Левски е опериран от апандесит двадесетина дена са го гледали в малката къщичка на баба й Дяля и дядо Христо. За съжаление днес къщата в с. Златна ливада не е запазена – с времето се е срутила след като наследниците не могли да се разберат. Макар през 70-.те години на миналия век един от братовчедите да събрал достатъчно документи, по неизвестни причини, къщата не могла да стане музей.  

 „Дядо ми бил дребен, но много енергичен и много смел човек. Майка ми е разказвала, че баба ми Дяля, която хората наричали заради него  Комитката, го гледала дълги години на легло. Бил ранен като опълченец в боевете на Шипка и трябвало баба ми да върти цялата къща и челяд. Тя  доживяла до 100 и няколко години. От нея знаем за връзката на Апостола с  дядо ми и за идванията му в селото“, завърши разказа си Ирина Панева.

  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

В „60 минути повече Lifestyle“: За аксесоара, който „открадна шоуто“ в САЩ

Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки .  Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..

публикувано на 24.01.25 в 14:35

Ива Дончева – Коктейли и сбъднати мечти от Монако до Стара Загора

Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..

публикувано на 24.01.25 в 13:55
снимката е илюстративна

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..

публикувано на 23.01.25 в 07:00

Истории на колела от чернобял кадър

Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..

публикувано на 23.01.25 в 04:55

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16