Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече средства за млади и иновативни фермери в новата селскостопанска политика на ЕС

Снимка: архив

Министрите на земеделието от ЕС приеха временното споразумение, постигнато с Европейския парламент по основните елементи на реформата на общата селскостопанска политика (ОСП), като по този начин предложението се придвижи с една стъпка напред към това да стане част от правото на ЕС.

Споразумението проправя пътя към по-справедлива, по-екологосъобразна и основана в по-голяма степен на качеството на изпълнението селскостопанска политика, която се стреми да осигури устойчиво бъдеще за европейските земеделски стопани.

Новата обща селскостопанска политика укрепва мерките в областта на околната среда и същевременно включва разпоредби, които да осигурят по-целенасочена подкрепа за по-малките земеделски стопанства и да подпомогнат младите земеделски стопани да навлязат в професията, обясни българският еврокомисар Мария Габриел, отговаряща за иновации, научни изследвания, култура, образование и младежки политики в ЕС.

„Не бяха лесни преговорите, предизвикателствата и залозите са големи. Има ясен сигнал изпратен към малките фермери - 10% задължително от бюджета, 3% за младите фермери, работещи с цифровизацията и желаещи да реновират. Новата обща селскостопанска политика е свързана и с голямото предизвикателство „Зелена сделка“, свързана е с приноса на земеделието в борбата с климатичните промени. Знаем колко е тежък въпросът за нашите земеделци, знаем колко трудности това може да предизвика, затова мислим, че веднъж приет текста трябва бързо да се премине към разглеждане на отделните цели и годините, през които трябва да бъдат постигнати“, коментира Мария Габриел.

Ключов приоритет в новата Обща селскостопанска политика за България остава обвързаната подкрепа. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков по време на заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство  в гр. Люксембург.  Страната ни е удовлетворена от постигнатия компромис за нивото на подкрепа.

„Компромисът около който ще се обединим трябва да бъде справедлив и са де не ощетява нито една категория производители“, каза Бозуков.

Той изрази сериозно безпокойство от изключването на трапезните картофи от списъка с допустими за подпомагане по обвързаната подкрепа продукти. „От изключително значение за нас е да продължи прилагането на подкрепата за картофопроизводителите“.

„Производителите са предимно малко стопани, производството се осъществява в планински и предпланински райони, където почвите не са подходящи за други култури. Подкрепата за картофопроизводителите е изключително важна за нас. На този етап не можем да дадем подкрепа за прекратяване на подкрепата на картофопроизводителите“, коментира министър Бозуков.

Предстои работа на междуинституционално равнище по оставащите технически подробности на предложената реформа, след което тя ще бъде официално одобрена както от Европейския парламент, така и от Съвета. Новата обща селскостопанска политика ще обхваща периода 2023 – 2027 г.

До края на годината държавите членки ще трябва да представят своите проекти на национални стратегически планове за одобрение от Комисията. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21