Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Любомир Трифонов: Болните с деменция не получават адекватни здравни услуги от държавата

Ако познатите задачи изглеждат трудни, повтаряте действия и изречения, лутате се из познати места, имате нужда да поспивате повече и сте занемарили личната си хигиена, не си внушавайте, че имате ранни симптоми на Алцхаймер. Всичко изброено може да бъде свързано с напредването на възрастта, с функциите на паметта или с емоционални проблеми, но симптомите не са за подценяване.

В първите дни на месец септември, който от 2012 година по инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер е обявен за световен за борба с най-честата форма на деменция, в здравната рубрика на предаването "Моята неделя" д-р Любомир Трифонов, от Гражданско сдружение "Алцхаймер-България", което съвсем скоро беше прието за пълен член на Световния пациентски алианс, сподели, че Администрацията по храните и лекарствата в САЩ (FDA) даде ускорено одобрение на адуканумаб, наричано  Адухелм. Лекарството, въпреки че не е лек, има потенциала да даде повече време на хората с умерено когнитивно нарушение, причинено от болестта на Алцхаймер или на онези, които са в ранен стадий на деменция. Той коментира, че всяко лекарство се посреща с големи надежди. Те се оказват ненужни, защото за да се прецени въздействието на лечебните му качества то трябва да влезе в практиката. "Засега има няколко медикамента, които се използват. Те не спират болестта, а я забавят, но въпреки това си струва да се прилагат."

Д-р Трифонов изтъкна, че според официалната статистика диагностицираните в страната са между 100 000 и 200 000, но тя не е реална. Много от възрастните хора са поставени без диагноза в графата на дементно болните. "Един стар човек може да има проблеми с паметта, но това не го прави болен от Алцхаймер", подчерта той. Друг голям проблем е неглижирането на заболелите. Те се затварят в домовете си и в стават "невидими" за обществото, а това ги поставя в периферията на вниманието от страна на Народното събрание и Министерството на здравеопазването. Представителят на Гражданско сдружение "Алцхаймер-България" изрази позицията, че "умишлено се създава дефицит на държавна грижа за такива състояния. Той генерира бум на частни хосписи и се получава така, че остарелите и заболели хора, които са си плащали здравните осигуровки са лишени от здравни грижи. "До този момент няма нормативен документ, който да урежда финансирането на хосписи. Има как се финансират болници, кабинети, медицински центрове, а най-накрая са записани хосписите, но за тях липсва механизъм за финансиране. Липсата на средства е една от главните причини болните с деменция да не получават адекватни здравни услуги, а Законът за лечебните заведения беше приет преди 20 години, допълни още д-р Любомир Трифонов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Университетската болница "Киркович" - без задължения и на печалба за 2024 година

Положителен финансов резултат и печалба от 5,4 млн. лв. отчита за миналата 2024 година старозагорската университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Това става ясно от годишния доклад за дейността на лечебното заведение, представен и приет на..

публикувано на 01.07.25 в 16:46

Горещините отключват психични кризи, алармират психолози

Летните жеги се оказват не само физическо, но и сериозно психическо предизвикателство – особено за младите хора. За това предупреди психологът Радост Овагимян, след като млад мъж от Стара Загора заплаши да скочи от шестия етаж. Инцидентът бе..

публикувано на 01.07.25 в 13:30

Лято и здраве: Какво трябва да знаем, ако се наложи медицинска помощ по време на почивка?

Здравноосигурените лица могат да се обърнат към всеки общопрактикуващ лекар в района, в който временно пребивават. Това заяви д-р Жулиета Здравкова, директор на РЗОК Стара Загора, припомняйки на гражданите какви са правата при нужда от медицинска..

публикувано на 29.06.25 в 11:30

60 % от българчетата са с наднормено тегло

Затлъстяването при децата е проблем навсякъде по света. В Европа, включително в България, едно от три деца е с наднормено тегло. Данните за страната показват, че 60 % от българчетата на възраст между 7 и 9 години са с наднормено тегло и..

публикувано на 28.06.25 в 12:05

Нова кръводарителска акция в Стара Загора

Районен център по трансфузионна хематология в Стара Загора подготвя нова акция по кръводаряване в центъра на града. Тя е предвидена за 2 юли, сряда. Тогава новата кръводарителска линейка ще бъде разположена пред общината и ще посрещне всички..

публикувано на 21.06.25 в 12:05

Храненето през летния сезон

Летният период изисква специално внимание към храненето, за да се поддържа добро здраве и лекота на организма. Има някои храни и напитки, които трябва да се избягват или ограничат през летните месеци, обясни диетологът Николина Димитрова. На..

публикувано на 17.06.25 в 14:49

Как да разпознаем летните вируси

Летните вируси, често атакуващи през този сезон, са разнообразни, но протичат по сходен начин. Обикновено най-често разпространени са ентеровирусите. Най-добрите условия за тяхното развитие са високите температури и наличието на вода, обясни за..

публикувано на 17.06.25 в 14:29

Ден на физическата активност в Стара Загора

Регионалната здравна инспекция в Стара Загора организира инициативата „Семейни стъпки към здравето“. Тя започна в 10 часа тази сутрин в парк „Артилерийски“. Събитието цели да обедини деца, родители, студенти и приятели в духа на физическата..

публикувано на 14.06.25 в 12:05

Първият в България мастърклас за ултразвукова диагностика и хирургично лечение на възпалителни кожни заболявания, събира водещи световни и български експерти в Стара Загора

Първият в България мастърклас, посветен на ултразвуковата диагностика и хирургично лечение на възпалителни кожни заболявания, събира водещи световни и български експерти в Стара Загора от 13 до 17 юни. Ръководителите на курса ще бъдат проф. д-р..

публикувано на 10.06.25 в 15:45
Проф. Любима Деспотова-Толева

В България на практика няма палиативни грижи

В България няма статистика колко хора реално се нуждаят от продължителни и палиативни грижи нито за възрастни, нито за деца. Това каза в интервю за Радио Стара Загора проф. Любима Деспотова - председател на Българското дружество по продължителни грижи..

публикувано на 10.06.25 в 14:19