Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Селскостопанската политика на ЕС в периода на зелените трансформации

Снимка: Facebook /Десислава Танева

Общата селскостопанска политика(ОСП) на ЕС доминира дневния ред в европейските институции. Напредъка по Пакет реформа на ОСП бе подложен на задълбочена дискусия в началото на месеца на заседание на Специалния комитет по селско стопанство в Брюксел. Регламентите, свързани с селскостопанската политика, ще бъдат гласувани от ЕП на 23 ноември. Пакетът от стратегически мерки ще премине одобрение от Съвета на ЕС в началото на декември. Важен момент в натоварения процес по договаряне на ОСП заема представянето на националните стратегически планове на всяка страна членка. Срокът за това изтича в края на годината. Той ще бъде последван от шестмесечен период на оценка на стратегическите планове. В този сгъстен цикъл се очаква и държавите-членки да гласуват спешни прилагащи актове в новосъздадения „Комитет по ОСП“ преди официалното й приемане в навечерието на коледните празници. Селскостопанската политика на ЕС за следващия програмен период трябва да заработи от 1 януари 2023г.

Ако в предходните варианти на ОСП на ЕС погледът бе насочен върху средствата и тяхното разпределение, то днес вниманието се приковава към екологичните реформи, които навлизат в европейското земеделие по линия на "Зелената сделка". Именно екологията и климатичните цели ще доминират дейностите в ОСП на Съюза до 2023г.. Зелено земеделие – това е посоката, която стопаните в 27-те страни членки на ЕС трябва да следват. Сред конкретните стъпки към осъществяване на екологичните политики в земеделието личи намаляването на употребата на пестициди с 50%, ограничаване с поне 20% на използването на торове, както и превръщането на ¼ от земеделските площи в такива за биологично производство. "Новата ОСП ще бъде гарант за икономическата и социална устойчивост на земеделските производители в ЕС", заяви в навечерието на приемането на окончателното споразумение по документите, които съставляват бъдещата ОСП, българският евродепутат от ЕНП Асим Адемов.

Подкрепата за младите фермери е изключително важна на фона на притеснителни данни за ангажираността в селското стопанство. Докладът сочи, че средната възраст на стопаните в ЕС расте, а броят на младите под 35г. значително спада. Предвид ситуацията с пандемията и в отговор на други кризи в ОСП на ЕС трябва да бъде създаден кризисен резерв в размер 450млн. евро за реакция при извънредни ситуация. За да приспособят своите стопанства към новите изисквания производителите ще имаТ известно време на разположение. "Завишаването на екологичното производство ще даде негативно отражение върху ефективността на земеделието". За това призна друг от българските евродепутати и член на Комисия по земеделие и развитие на селските райони към ЕП Атидже Алиева-Вели. Тя изрази надежда, че при приемането на окончателния вариант на ОСП ще бъде намерен балансът, за да не бъдат екологичните решения за сметка на ефективността и конкурентоспособността на земеделците.

Зелената европейска сделка безспорно ще играе ключова роля в селското стопанство на страните-членки на ЕС. Екологичните политики обаче по-скоро притесняват производителите в България, които към момента нямат яснота по какъв начин да настроят своите стопанства. За това призна председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. Той бе категоричен, че ограничаването на прилагането на торове и препрати ще намали производителността на заетите в селското стопанство. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро. Тази..

обновено на 24.11.21 в 10:21