Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златна сватба отпразнуваха в с. Хлябово

За семейството на  Желязка и Щерьо Щереви от тополовградското с. Хлябово, златната сватба, която отбелязаха на 5.12 е повод за много радост - да съберат сина и дъщеря си, снахата и зетя и 4-та си внука. За да им покажат колко много ги обичат. И за да се върнат към началото на съвместния си живот със снимки и разкази.

 Желязка и Щерьо са съученици от гимназията в съседни паралелки. Той забелязал, че тя е стройна, с дълга сплетена плитка, която носела отпред на гърдите, но любовта не идва в училище или на бала.  А по-късно, когато той излиза от казармата,  през 1967 г.спомня си златната булка. "Срещнахме се, аз вече бях задочничка и той ме попита имам ли сериозен ангажимент. На отговора ми, че сериозния ми ангажимент е следването ми, той  отсече - "Аз съм ти сериозния ангажимент.". След това признание, прозвучало като заклинание от младежа, и той започва да следва в София - в полувисшия институт по транспорта и събощенията. Но не могъл да осъществи мечтата си - да стане радист на кораб, защото дядо му бил кмет преди 9-ти септември. "Започнахме да се срещаме - аз като задочничка, той като редовен студент и ...решихме да се оженим . И така 50 години...", продължава Желязка.  Паметната дата е 5.12. 1971 г.  

Докато другите 14 колеги от курса  заминали по корабите, изпратили Щерьо Щерев 3 години на предавателя на вр. Ботгев. Междувременно се родили и децата им - син и дъщеря. Желязка работи в Комсомола, в профсъюзите в отдел "Култура" на община Тополвоград и Щерьо се прибира и започва работа в завода за медицински изделия. Така до 1991 г., когато осъществил мечтата си да бъде моряк. Качил се на кораб и плавал до далечни страни 10 години. А тя като съпруга хващала пътя за Варна, дори само за ден-два когато бил на брега. Но винаги го изпращала и посрещала с усмивка и надежда, че ще се върне. За него "Чакаме те!" били най-сладките думи. Той осъществил и другата си голяма мечта - да изкачва върхове - станал алпинист и планински водач. Гордее се с най-високия връх в кариерата си -  шестхилядника Елбрус в Кавказ. На въпроса кой е бил по-отстъпчивият, кой е правил повече компроси, съпругата отговаря: "Той е по-емоционалния, по-дълго време ги преживява нещата. Аз никога не съм се опитвала да се сърдя или да се налагам с плач. Винаги съм подхождала така, че да не събуждам отрицателни емоции у него, да го изслушам, да го успокоя" Но днес Щерьо Щерев признава, че е щастлив, че  съпругата му го е научила да казва  "Съжалявам, извинявай! Обичам те!"

 Днес Желязка с умиление си спомня как, когато са почивали на морския бряг, бързала да изпревари вълните и  да напише буквите "Щ"и "Ж" - техните букви за щастие, Щерьо, Желязка...

 Двамата са доволни от живота, който е имал и хубави и тъжни, и тежки и успешни моменти. Харесват живота си в хубавото сакарско село Хлябово и се гордеят с  4-та си внука. Най-големият, от сина му, който носи имената на дядо си от скоро е лекар. От дъщеря си имат внук Цанко, който е музикант в Благоевтрад, свири на валдхорна.Средният - Стефан е на 14 години, а най-малката - Леа-Жаклин след два месеца ще стане на 6 г. Тя е всеобщата любимка! Дядо й я нарича с една дума "Чудо", а тя моли баба си да му отскубне косъм от брадата защото най-много обича да вижда дядо си усмихнат, разказва баба Желязка. Най-големия урок, който искат да предадат на децата и внуците си е това на което двамата винаги са държали. Да се подкрепят и да обсъждат винаги нещата, да се трудят и да не спират да четат и да се развиват. Да живеят - да има от всичко - и работа, и веселие , и почивка и забавление. "Когато децата са край теб и сте живи и здрави, тогава човек има крила!", завършва Желязка Щерева.  

В звуковия файл чуйте споделеното от Желязка и Щерьо Щереви по повод Златната им сватба.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29