Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делян Добрев, народен представител ГЕРБ:

Ако управляващите решат мораториумът за цените на тока да падне, подкрепяме ги веднага

Делян Добрев
Снимка: БГНЕС

Мораториумът върху цената на парното и тока за битовите абонати бе мярка, приета от Народното събрание в опит да защити гражданите.  Дали обаче мярката успя – според народния представител от ГЕРБ Делян Добрев,  решението за изкуственото замразяване на цените никак не е добра идея и мораториум върху цените на тока не е трябвало да има.  

„Колкото по-дълго се отлагат решенията на Регулатора, толкова повече лихви се трупат върху заемните средства от страна на енергийните дружества, които лихви ние ще ги платим после, заедно със заемните средства, когато Регулаторът определи в един бъдещ период, цени. Самият мораториум няма как да е формулиран по различен начин, така че той да е полезен, той замразява цени, но после, тези замразени цени и разходите, които се трупат, както казах вече ще ги платим с лихвите“, обяснява народният представител.  

„Първият път аз не гласувах, тъкмо защото предложението бе внесено от ГЕРБ“, каза Делян Добрев и поясни, че при второто разглеждане на предложението за Мораториум нито един от народните представители от ГЕРБ не е участвал в гласуването.

Налагането на изкуствено задържане на цените прави по-сложно, а дори и невъзможно използването на други мерки, според народния представител. А високите цени на тока продължават да са тежест за бизнеса,  което пък от своя страна рефлектира върху  поскъпването на живота.  Бизнесът настоява за компенсация от 75 процента на увеличението на цената, предвидена от Регулатора.  Тоест – Регулаторът е предвидил цена от 119 лева за периода от 1 юли 2021 до 1 юли 2022-  година, но тази цена не е 119 лева, а е 450, например – това, което бизнесът иска е разликата от 450 до 119 да бъде платена на 75 от държавата. Привидно, Кабинетът се съгласява на такава компенсация, само че слага една запетая след това решение и казва „ не повече от 30 процента от пазарната цена“. И това не повече от 30 процента е своеобразен таван“,  обяснява народният представител.

 Според него, вариантът, който приложи Полша, като намали ДДС за електроенергията, не би довел до по-ниски цени за на тока за бизнеса –  тази мярка Полша е използвала за битовите си абонати, които са на свободния енергиен пазар.

„Има доста лостове, които могат да бъдат използвани, за подкрепа на бизнеса, а има и наличен паричен ресурс“ – е мнението на народния представител. Според него и заради Мораториума в момента използването на тези лостове, е неприложимо.

„Ако управляващото мнозинство реши да отмени Мораториума върху цените на ток и на парно, ние сме готови да ги подкрепим“,  категоричен бе народният представител от ГЕРБ Делян Добрев.  

Целият разговор с народния представител Делян Добрев можете да чуете в прикачения звуков файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От години в навечерието на 3 март ученици и учители от СУ

Този, който буди, събужда със знанието

Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като  "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..

публикувано на 01.11.24 в 13:17
Десислава Алексиева

Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание

„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..

публикувано на 31.10.24 в 17:31

Диалогът между изкуство и власт е изключително важен

Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете  уж..

публикувано на 28.10.24 в 15:43

Нормативната уредба също е причина за отпадане на ромски деца от училище

Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..

публикувано на 23.10.24 в 15:49

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30