Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Барс е единственото куче санитарен инспектор у нас

Снимка: личен архив

 Поводът да разкажем отново за 6 годишната немска овчарка Барс, която живее с водача си Николай Терзиев в Хасково е случаят в с. Тича в котелския балкан. Там преди две седмици бяха намерени 4 мъртви птици от вида черен лешояд, който е в Червената книга на България. Видът се заселва отново у нас по програма на Сдружение "Зелени балкани" от някоколко години, след като е изчезнал в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век. Лешоядите са умрели, след като са яли от умрели от отровени овчарски кучета, оставени незаровени.

     За работата му като санитарен инспектор, Барс и водачът му са преминали съкратен курс на обучение в Унгария от два месеца, вместо 4, както е обикновено. Причината е близката  приятелска връзка и любовта от пръв поглед между двамата, признава  и днес Николай Терзиев. Той приема Барс като свой по-малък приятел или брат - много весел, игри и палав.

 Последният случай, когато природозащитниците са потърсили двойката за проучване и почистване на терена е от последните почивни дни край завоя на р. Арда при Маджарово. Сигналът е бил за намерен мъртъв белоглав лешояд. За успокоение на природозащитниците, птицата не е умряла от отравяне, а от естествена смърт. 

 Барс е участвал с водача си в много акции за търсене и  прочистване на отровни огнища в Източните Родопи, Сакар, Дервентските възвишения, Сливенското поле и на много места, където получат информаця за умрели диви животни. Такива са били случаите край Своге, където е била загубена почти половината от колонията белоглави лешояди, над София, където са били отровени 8 лешиояда и 1 скален орел... в Кресненското дефиле. "Опитваме се да премахнем отровни примамки, които не са били намерени, защото е важно районът да бъде добре почистен, за да няма животни, пострадали вторично и третично след отравяне. Намирали сме чакали, както бе в случая край с. Тича, белки, лисици, таралежи. Опасно е и за човека, защото останала в почвата отровата, може да се просмучи в ядливи гъби, които израстват на отровения участък. Много често жертва на тези отрови стават овчарските кучета.", казва Николай Терзиев.

Освен лешоядите по този начин умират и всички видове хищни птици - от нощните,каквито са совите до  дневните - орли, ястреби, соколи, мишелови. Много често първи пострадват и врановите птици - свраки, сойки, гарвани, които също са мършоядни. Затова е много важно да няма вторично, третично и така нататък замърсяване на дивата природа. Барс е обучен като намери отровно огнище или труп на мъртво животно да не се поддава на ловния си инстинкт и желанието си да го яде. Чака позволението на водача си  и награда от него за свършената работа.

 От какво зависи  ефективната му работа? Кучето трябва да е в добро здраве, да е отпочинал, да не е много горещо... В града също е търсен за откриване на отровни примамки, но там е по-трудно - има много миризми и изгорели газове, които се смесват и следите и миризмите се  губят, но пак е помагал Но няма нищо общо с възможностите, които показва полицейското куче Рекс в популарните сериали за Комира Рекс, разказва приятелят му.

 Вероятно още 2-3 години Барс ще може да бъде санитарен инспектор и после ще трябва да се пенсионира. Скоро се очаква и у нас в полицейски школи да започене обучението на специални работни кучета с профила на Барс. И той няма да е единственото такова куче в Българя, завършва Николай Терзиев, разказа си.

 Цялото интервю с Николай Терзиев за кучето Барс, едниственият санитарен инспектор сред специалните работни кучета у нас, чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16

Грамофонът и виниловата плоча – новата стара мода

Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...

публикувано на 12.01.25 в 16:40

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03