Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илия Левков: Електрическата мобилност няма алтернатива

| обновено на 28.06.22 в 15:24
Снимка: Личен архив



Електрическата мобилност няма алтернатива, въпреки "моментни изяви" на някои държави, които възразиха срещу проектодокумента на Европарламента за спиране на продажбите на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) от 2035 г. в ЕС,  убеден е Илия Левков, председател на Индустриален клъстер „Електромобили“ (ИКЕМ).  

Вече 13 години от ИКЕМ предлагат системен подход и решения за навлизането на електромобилността пред управляващите у нас, но драмата е, че "докато им обясним и разберат, те си отиват", сподели разочарованието си Левков. Остават и сериозните проблеми с мръсния въздух в градовете от остарелия автомобилен парк. 

"Въпреки електромобилната неграмотност", България все пак постига резултати, които могат да ни радват. По последни данни на Министерството на транспорта над 6000 са е-колите, а хибридните над 18 000. Достатъчно добре изградена зарядна инфраструктура с над 600 - 700 станции  е "първа малка крачка в посока на развитие на електрическата мобилност в България", подчерта в разговора Илия Левков, като припомни че собствениците на такива коли у нас са освободени от общински данък и такса за паркиране в градовете.

Масовата практика в редица държави е да се поощрява покупката на е-кола от гражданите със стимули от националния бюджет или през различни фондове. На този фон у нас преди време бяха лансирани намерения да се търси еврофинансиране, което експертът определи като "сбъркан модел":

"В България ние отново търсим този андрешковски начин - да шмекеруваме, да вземем европейски пари, с които да стимулираме покупката на електромобил".

Той предлага като алтернатива на закупуването на е-кола дългосрочното наемане на електрическо превозно средство, което е по-изгодно от това да ползваш такси. Повече активност от страна на местните власти препоръча Илия Левков, за да стане услугата възможна извън София и Пловдив. 

Националният доверителенен екофонд може да изиграе ключова роля за ускореното навлизане на електрическите превозни средства в България, с участието на лизингови компании, банкови и финансови институции, смята събеседникът.

У нас се създава софтуер за всички големи автомобилни производители, разработки на наши специалисти намират приложение в електромобилите на водещите в сектора компании, отбеляза достиженията Левков. 

Потребителските нагласи се променят. Българите изкупиха наличните е-коли през последните месеци. Ръстът на горивата, който ще продължи, и относително стабилните цени на тока за бита мотивират хората, обясни за най-актуалните тенденции на пазара събеседникът. 

Средногодишните разходи за поддръжка на автомобил с електрически двигател възлизат на около 70 лева. За сравнение - поне 500 лева на година е обслужването на конвенционално МПС. Символичните 2-3 лева струва зареждането в домашни условия на е-кола по нощната тарифа за 100 км пробег, каза в отговор на въпрос Илия Левков.

Попитан има ли България потенциал да произвежда е-коли, Левков заяви, че у нас може само да се сглобяват, като намекна за системен проблем в преговорите с инвеститори.  

Високоплатени и "интелигентни" работни места ще земенят в близко бъдеще традиционните професии в автомобилния бранш. Секторен съвет за електрическа мобилност насърчава образованието, свързано с електромобилността. В 15 професионални гимназии в цялата страна вече се обучават 900 младежи в 2 нови специалности - монтьор и техник на електрически превозни средства. 


Интервюто с Илия Левков можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13