Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Техническият музей в Мюнхен отвори врати (фотогалерия)

18
Снимка: Таня Балабанова

Техническият музей (Deutsches Museum) - един от най-големите в света, разположен на остров в река Изар в Мюнхен, отвори врати в началото на юли. В мащабния ремонт, продължил цели 7 години, са инвестирани колосалните 750 млн. евро. Забележителна колекция от над 125 000 предмета от различни дялове на науката, разгърната на 20 000 кв. метра площ, показва достиженията на човечеството. Там се намира и най-голямата библиотека, специализирана в история на науката и технологиите на Германия. Цялостната реконструкция на пространството ще приключи през 2028 г., когато ще бъдат отбелязани 125 години от основаването му. 
Развитието на високите технологии предизвиква огромния интерес на туристи от цял свят. “Среща” с хуманоида Сая и хуманоиден робот от второ поколение, създаден от швейцарски екип приковава погледите. "Колоездачът" вижда, чува, води разговор и се ориентира на пътя. Сая е разработка на японски учени, способна да изразява емоции - щастие, удивление, печал, страх, яд, отвращение. Може да служи като рецепционист, дори учител. Феноменът “uncanny valley” (от англ. зловеща долина) е също подробно описан. Понятието се свързва с психологическия ефект, който андроидните роботи пораждат заради приликата си с човека. Ново усещане, което тепърва ще навлиза  по-масово в нашето съвремие.

Публиката може да види луноход от мисиите "Аполо" на НАСА.

 Екипът на съветската космическа програма "Восток".

Космически ракети, разработвани от САЩ, ЕС и някогашния СССР.

F13 - първият в света пътнически самолет, конструиран изцяло от метал. При експериментален полет през 1919 г. е достигнал 6700 метра височина. “Въздушната лимузина” осигурява безопасност и комфорт на четиримата пътници, докато двамата пилоти остават изложени на атмосферните условия в отворен кокпит. В музея е поставен експонат, открит в Афганистан през 1968 г.
Кокпит на самолет на Луфтханза и любопитни факти за компанията, включително информация за глайдери (безмоторни самолети), които Германия започва да развива заради наложени рестрикции след ПСВ.
В сферата на медицината и здравето - детайлно сканиране на човешкото тяло, революция в протезирането на долни крайници и др.

Видеостена запознава с любопитни факти, като например - кръвта, която сърцето ни изтласква ежедневно, запълва 39 вани; от край до край кръвоносните ни съдове обикалят земята 3 пъти; ако двама влюбени се гледат в очите в продължение на 3 минути, то сърцата им започват да бият в синхрон!

Науката търси нови източници на възобновяема енергия, които да ползват потенциала на океана и вълните. Островите около Шотландия са идеално място за експериментиране с иновативни концепции, става ясно от информационните табели. Симулация в стъклена вана привлича вниманието на малки и големи.
Ефектна арт инсталация “scrap tornado” напомня за е-отпадъците, чието количество расте експоненциално с всяка изминала година. Боклуците могат да имат поразяваща сила, подобно на торнадо, ако съвременният човек не преосмисли потребителските си навици и не намери решения за справяне с глобалния проблем.

Специално място е отделено и на индустрията с чипове и макети на забележителни мостове от цял свят. Числовата редица на Фибоначи, изразена чрез прословутата задача за размножаване на зайци, махало на Фуко, което се спуска от 60 метра височина, робот, свирещ на китара също привличат вниманието. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36