Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-високият пилон с българското знаме ще издигат на Рожен

Снимка: интернет

От Фондация „Наследство в бъдещето“  обявиха „кауза, която ще направи  всички родолюбиви българи в страната и по света част от нещо общо, голямо, значимо и велико.“ Каузата, която ще върне самочувствието ни като нация, вярата в силата ни и ще накара всички да заговорят с респект за България предвижда издигането на 111 метров пилон, на който да се развее българският трибагреник с площ 1 100 кв. м. Знамето ще се вее на Роженските поляни в Родопите. Цифрите не са случайни- те символизират българската държавна територия от 111 000 кв. км.“ Това съобщи за Радио Стара Загора Симеон Караколев, председател на фондацията.

Роженските поляни са на 1 430 м. надморска височина, което означава, че този пилон с българското знаме ще бъде най-високият не само в Европа, но и в света с такива размери и на такава надморска височина. Макар, че не това е целта на инициаторите – за тях идеята за пилона е да вдъхновява. Тя се ражда в израз на желанието им  да се роди нова, обединителна инициатива, която под егидата на Роженския събор  да обедини българската енергия и голяма част от българите да почнат да се чувстват по различен начин, където и да се намират в родината или по света. Догодина се навършват 111 години от освобождението на Родопите, а през Роженските поляни е минавала тогавашната гранична бразда.

„Страната ни се намира в един мрак – и в социалната, и в демографската, и в икономическата и в политическата сфера. С издигането на пилона ще пречупим този мрак и всичко негативно, което се случва... Ще покажем, че обединени сме най-силни!“ сподели Караколев.  Инициативата е обявена на 1-ви ноември, заедно с това и дарителската кампания. Повече информация можете да намерите  и във фейсбук страница за пилон „Рожен“ и на  адрес www.pilon.rozhen.bg. Който иска да подкрепи инициативата, може да избере как да го направи като отиде на тази страница или на този сайт.

До нова година ще бъде открита и DMS линия.

Средствата ще се събират до март месец, защото фирмата изпълнител ще се нуждае най-малко от два месеца работа по изпълнение на пилона. Тежестта на пилона е съобразена със силата на вятъра, който тук надвишава 180 км/ч.

„Трябва да съберем минимум 1 млн. лв. Към кампанията са съпричастни фирми, които заявиха готовност да извършат безвъзмездно изкопните дейности, да дарят бетона и металните конструкции, друга фирма изрази желание да дари националното знаме. Очакваме голяма транспортна фирма да достави частите на пилона до мястото на монтажа безплатно. Но разчитаме най-напред  българската държава да подкрепи каузата, след това на местната власт и най-сетне на българите, обичащи Отечеството си.“

Няма определена дата, на която да бъде официално открит пилона – обмислят се няколко дати. Всичко зависи от това, как върви събирането на средствата и подготовката на дейностите. Но има екип, който пише сценария по официалното откриванес програма.

„Едновременно с тази кауза върви и друга инициатива към младите българи, които да изпратят своите послания към бъдните поколения, които да бъдат поставени в капсула на времето и да бъдат отворени след 111 години от наследниците им. Паралелно с това, област Смолян отправи покана към останалите 27 области, които да излязат със свое послание, което да бъде изписано върху административната територия на областта върху картата на България, която ще бъде в основата на пилона.“, каза още Караколев.

„Да го направим заедно, защото България заслужава!“ е призивът на Фондация „Наследство в бъдещето“, а ето и дарителската сметка за

Пилон РОЖЕН

Фондация “Наследство в бъдещето”

IBAN: BG31DEMI92405000304216

 Интервюто със Симеон Каракаолев, председател на Фондация "Наследство в бъдещето" чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16

Грамофонът и виниловата плоча – новата стара мода

Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...

публикувано на 12.01.25 в 16:40

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03