Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История за една семейна снимка и мисията да спасяваш книги

4
Снимка: Николай Падалски

Той се казва Николай Падалски и го наричат „спасителят на книги“.  Вече 10 години със съпругата си посвещават живота си на мисията да събират  хиляди томове българска и чуждестранна литература, за да не попадат на бунищата.

Как започва всичко? Както повечето хубави неща – съвсем случайно, отговаря „спасителят на книги“.

"Преди десетина години две мои познати заминаваха за чужбина и ми оставиха кашони с книги, които нямаше как да вземат със себе си, и ми казаха да ги правя каквото искам. Аз ги публикувах в социалните мрежи, много хора проявиха интерес към тях и така разбрах, че това е нещо много хубаво. Тогава започнах да публикувам, че събирам непотребни книги и хората започнаха да ми изпращат", спомня си Николай.  


Най-различни са причините за раздялата на хората с книгите. В повечето случаи са закупили или са наследили имот със заварени цели библиотеки, местят се в по-малко жилище или вече се интересуват от друг тип литература. Или просто нямат интерес към четенето... 

Нерядко обаче старите и прашни книги крият истински съкровища. Като например неизвестна семейна фотография на Яворов и Лора, на гърба на която има лично посвещение от двамата до тяхната кума Рада Бонева. Или екземпляр от първото издание на "История славянобългарска", както и  томче със стихове за деца от Елин Пелин, подписано лично от автора.  


За да вдъхне отново живот и да намери нов дом на старите книги, Николай Падалски създава  фейсбук страницата Постоянна акция „Спаси книга“, която вече има над 17 хиляди последователи. 

"Когато книгите пристигнат при нас, правим някакъв подбор, защото някои от тях са скъсани, много мръсни или са мухлясали. Годните за употреба книги снимаме и публикуваме в страницата, като сме създали някакъв ред за подаване на заявки, които обработваме,след това пакетираме и изпращаме", разяснява Николай Падалски.

Така всеки може да получи желаната книга съвсем безплатно или на символични цени, само срещу заплащане на доставката. На ден изпращаме между 100 и 200 пратки, казва още Николай и е категоричен, че българинът обича да чете.

Още за невероятната история на една снимка и за мисията на Николай Падаласки може да чуете в звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27