Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В котленския Балкан е жив духът на Войводата Кара Танас

3
Църквата в с. Катунище
Снимка: Георги Радулов

Кара Танас е роден в началото на 19-ти век в село Катунище община Котел. И днес в двора на църквата в Катунище могат да се видят надгробните плочи на някои от наследниците на този виден българин, а родната му къща е запазена и до днес. Кара Танас е роден някъде между 1888 -1890 г.  Точната година и пълното име на този смел и отдаден на името и честта българска хайдутин не са известни, защото църквата в Катунище е била опожарена и всички църковни книги и кондики са изгорели. 
 "Наричали го "кара Танас", което значи страшен, а не черен, какъвто е буквалният превод от турски. Защото не ебил черен, а  бил страшилище за турците Имал сравнително малка дружина от около десетина души, но впечатляващото е, че хайдутуват повече от десет години и не загубил нито един хайдутин! Всички били облечени в едни и същи дрехи и оръжие, с което  напомнят за стегната и добре организирана военна част.", разказва за него Георги Радулов от Сдружение "Хайдути". Периметърът на действия на неговата дружина бил доста голям, Стара планина, югоизточна България, а според Панайот Хитов и Влашко. Заради подвизите и славата, която придобили Кара Танас и смелчаците му, османците казвали "Катунище е село от осем къщи с девет хайдутина"!
По време на Руско-Османската война от 1828/1829, Кара Танас и хората му заедно с дружината на Генчо Къргов(Генчо войвода) помагат на руснаците и водят успешни боеве срещу неприятеля.
В запазените народни песни и предания се говори, че в младостта си буйният и смел Кара Танас оре бащините си ниви с рало, на което е закачено винаги шишането му. Веднъж, докато работи на полето османлия стреля по него от засада. Куршумът обаче засяда в дебелия му силяхлък. Кара Танас го извадил, натъпкал го в зареденото шишане и стрелял по неприятеля с думите " На ти куршума амуджа(чичо)!".  След това хукнал след ошашавения османлия и го убил.
На войводата има посветени няколко народни песни, като една от тях е записана от Панайот Хитов в книгата му "Моето пътуване по Стара планина и животоописанието на някой български стари и нови войводи", а други две намерих в една книга посветена изцяло на хайдушките песни.
  Не се знае много за  наследниците му. Негов потомък е Пенчо Атанасов от Добрич, който започнал да си изкарва прехната още 123-годишен като бедно ратайче в турски чифлик. Благодарение на своята работливост, твърдост и ум, станал един от най-богатите хора в цяла Северна и Южна Добруджа. "Освен земи имал и фурна, от която за Великден излизали топли козунаци и хляб, които раздавал на бедните. И за тази негова доброта и човещина днес се пази като крилата фраза възклицанието "Аз да не съм Кьор Пенчо да раздавам!" / защото като малък ослепял с едното око./", завършва своя разказ Георги Радулов.



По публикацията работи: Кристина Русева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36