Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

| обновено на 31.05.24 в 13:12
Снимка: интернет

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца Георги Апостолов, който е бил част от командването на Ботевата чета заедно с Никола Обретенов - Константин Апостолов Минчев.

  „От ръкописа става ясно, че Георги Апостолов и сина на баба Тонка се запознават през ноември 1875 г. в Гюргево. Първоначалното недоверие на революционните дейци към старозагореца се разсейват от Стефан Стамболов, който го познава от подготовката на Старозагорското въстание.“, разказва Вяра Жекова от Държавния архив

   БРЦК го определил за помощник на главния апостол на Врачанския революционен комитет – Стоян Заимов. Никола Обретенов отговаря за Орхание.  На 26-ти януари  1876 г. в Букурещ срещат Ботев на улицата случайно.

  Двамата другари остават в къщата на Петър Попйорданов в гр. Бекет. Една вечер слугинята на домакина, маджарка, им гледала на карти. Казала, че вършат друга, тайна работа, въпреки, че се представят за търговци,  мислят еднакво и са като братя. Картите  предсказали, че те ще преминат през вода и ще отидат в един град, където ги чакат техни другари. Но единият ще пострада и на едно високо място ще се разделят. Никой от двамата революционери не приема сериозно тези предсказания.

  След кратко пребиваване в Оряхово, се връщат в Гюргево да подготвят въоръжени чети. Таньо Стоянов Николов и Панайот Хитов трябвало да застанат начело като воеводи. Но Хитов се отказал, защото смятал, че въстанието трябва да се отложи за следващата година, за да се подготви Сърбия за война срещу Турция.

  Тогава Обретенов и Апостолов убеждават Христо Ботев, че в българско хората чакат подкрепа- комитетът във Враца закупува оръжие и боеприпаси, същото правят и в Търново и в Панагюрище. Но Панайот Хитов отново отказал да стане войвода на румънската чета, и Ботев заявил, че той ще поведе четата.

  На 8.05.1876 г. Георги Апостолов съобщил на Обретенов, че Филип Тотю заминал за Сърбия, след като не получил исканите 1 000 наполеона за да поведе гюргевската чета. Младият калоферец трябвало да поведе и нея през р. Дунав.

  За прехвърлянето на четата, оръжието и боеприпасите е избран австрийския кораб Радецки. Билетите на част от българските юнаци, са закупени от русенския търговец Иван Стоянов. Трябвало да се представят за работници, пътуващи за Кладово, Сърбия в трета класа.

  Когато на 16-ти май Никола Обретенов получил телеграма с текст да предаде стоката на парахода, това било знак, че Ботев се е качил на борда и трябва да предаде сандъците с оръжието като сандъци със земеделските сечива на работниците. При Бекет  45 юнаци чакали с нетърпение пристигането на кораба с воеводата и другите момчета.

  Тук спомените на сина на баба Тонка приключват, подписани с датата 14.03.1928 г., Русе. За останалите събития по пътя на Ботевата чета, Обретенов пише по повод 50 години от гибелта на поета –революционер във  в. „Независимост“. Изрезки от тези броеве се пазят в друга архивна единица във фонда на Константин Апостолов Динчев.

 „От спомените на свещеник Георги Попдимитров от с. Скравена, на 22-ри май 1876 г. в селото са донесени 12 глави на ботеви четници. Предполага се, че една е била на Георги Апостолов“, завършва разказа Вяра Жекова.

 Това са фактите, за които четем в запазените  в Държавен архив Стара Загора спомени и изрезки от вестници. „Ние не коментираме двамата участници – Никола Обретенов и Георги Апостолов и техните действия. Само излагаме фактите според документите, които се пазят“, подчертава Вяра Жекова. 

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40

Старозагорката Ваня Бонева от уличен музикант до оперната сцена в Париж

Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..

публикувано на 07.02.25 в 12:46

Конкурс със стихове на Вазов организират в Болярово за 3 март

Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..

публикувано на 06.02.25 в 15:28

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40