Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Македонски харамия зографисва черкви в Стара Загора

Павел Караасанов, Тошко Цветков и Апостол Христов
Снимка: Регионален исторически музей - Стара Загора

На 13 юни 1878 година започва Берлинският конгрес. Месец по-късно той приключва с подписването на Берлинския договор. Който разпокъсва България, ала възрожденската мечта за обединена и свободна държава за всички българи, остава. 

Как един македонски харамия се озовава в Стара Загора и зографисва два от храмовете в града, разказваме в поредната история под Липите. 

Годината е 1870. Тогава в семейството на семейството на прочутия зограф Христо Макриев се ражда син Апостол. Бащата е част от фамилия Фръчковски, потомствени зографи от Галичник. А едва 14- годишен синът на Христо – Апостол, се захваща със семейния занаят – иконопис, разказва  Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей . Въпреки заниманията с изобразително изкуство, Апостол Христов не забравя събратята си останали под османска власт.

Със Стара Загора името на майстора-зограф от Дебърската школа е свързано със златните му ръце. През 1910 -1911  Апостол Христов започва изографисването на църквата "Свето Въведение Богородично" в града, а година по-късно работи по изписването на купола на храм "Свети Димитър."

Когато избухва Балканската война Апостол Христов става доброволец в Македоно-Одринското опълчение на Българската армия. Служи в нестроевата рота на Първа Дебърска дружина. По време на Първата Световна война, когато родният му край е освободен от българската войска, македонският революционер и прочут зограф  става  първият околийски началник  на градчето Галичник. 

Нещастният край на войната и загубата на тези територии  карат Апостол Христов да се върне отново в България. И и заедно със сина си да продължи да зографисва черкви.

До сетния си дъх Апостол Христов остава заклет защитник на българските национални интереси в Македония.  Благодарение на добрите си контакти с властимащи в столицата, успява да помогне на много македонски бежанци. Прави го и с лични средства. Защото докрай запазва в сърцето си мечтата на възрожденците – един ден, всички които се зоват българи да живеят в единна и свободна държава.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11