Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Паскалева е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“ в Сливен

Весела Паскалева
Снимка: БТА

Весела Паскалева, директорка на Средно училище „Константин Константинов“ в Сливен е тазгодишният носител наградата „Аргира Жечкова“.Отличията се връчват по традиция в навечерието на 24 май, като церемонията е тази вечер от 18 часа в зала „Сливен“.

В интервю за Радио Стара Загора Весела Паскалева отчете отговорността на наградата.

Тя отчита и положителната тенденция, която е последвала в Средно училище „Константин Константинов“ след въвеждането на забраната на смартфони в основната степен на обучение. Като се забелязва драстично намаляване на агресията сред децата.

„Не мога да кажа, че няма агресия, но тази година нивата драстично спаднаха. От началото на годината се въведе драстичната мярка учениците в основната степен да са без телефони. И да ви кажа честно децата станаха различни, научиха се да общуват помежду си, научиха се да говорят, да споделят. Все още сме толерантни към учениците от 8 клас нагоре, но е ограничено ползването на телефоните.“, сподели Паскалева.

Тя споделя притесненията си като педагог, че в момента обществото ни започва да губи емпатията, търпимостта и толерантността помежду ни. „Забелязвам, че се изключително напрегнати в общуването не само в училище, но и в обществото.“, казва директорката и отчита добрата работа в приобщаващото образование на учители, психолози, педагогически съветник, логопед. Тя смята, че приобщаващото образование се разбира погрешно, че детето има проблем. „Всяко едно дете в зависимост от потребностите трябва да бъде усещано и да получава подкрепа“, смята директорът на сливенското училище.

Признава, че българско образовани има нужда от реформа, но смята, че те не трябва да се правят импулсивно и да се ползва добрият опит.

„Ако се прави реформа трябва да е много широк дебата на общественото обсъждане. Но когато се правят дебати да бъдат премахнати емоциите, политическите настроения, разделението.  Определено има нужда от реформи. Това, което говорим, че образованието е обърнато към детето, ученика всъщност от гледна точка на социално-емоционалното учене е в голям дефицит в образователната система.“ Казва Паскалева. Тя изразява опасения и дали предлагат най-доброто образование на едно бъдещото поколение, което ще расте в ерата на изкуствения интелект.

„С навлизането на изкуствения интелект отчитам, че ние обучаваме деца, които ще работят професии, които още не съществуват на пазара на труда и съм притеснена дали предлагаме най-доброто образование на тях, за да бъдат най-добре подготвени в живота. Към днешна дата смятам, че е важно да имат житейските умения да се справят и да намират верният път в своя живот. Вярвам, че уменията на учене могат да бъдат усвоявани. Ако научим нашите деца да учат и да продължават да търсят най-доброто в себе си би се получило най-полезно за тях. За жалост може би декларативната ни образователна система не ни дава възможност да се разгърнем като учители на този фронт.“, споделя носителката на наградата „Аргира Жечова“ в Сливен.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Григоров: "Българските острови в Черно море"

"Към българската територия принадлежат пет черноморски острова, а именно: Света Анастасия, Свети Иван, Свети Петър, Свети Кирик и Юлита и Свети Тома, наричан още Змийския остров. Общо погледнато биоразнообразието на българското черноморие е доста..

публикувано на 22.05.25 в 15:41

Разговорът за семейството трябва да продължи

 Международният ден на семесйтвото, 15-ти май, дава възможност за насърчаване на информираността по въпросите на тази връзка и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които ни засягат. Световният ден на семейството има за..

публикувано на 14.05.25 в 15:15

Липсата на регулации в онлайн пространството благоприятства опасните послания и предизвикателства

Опасните послания в онлайн пространството и липсата на регулации е комбинация, която води след себе си до неблагоприятни последствия, понякога дори пагубни. Предизвикателства в тик-ток сред подрастващите или съвети за разрешаване на житейски..

публикувано на 14.05.25 в 14:29

В Сливен изграждат втория по големина индустриален парк в страната

С първа копка на 22 май започва строителството на " Индустриален парк Сливен" – вторият по големина индустриален комплекс в страната, разположен върху внушителните близо 3000 декара.  Това съобщи в предаването "60 минути повече бизнес"  Соломон..

публикувано на 12.05.25 в 13:50

Георги Режев представя втората си стихосбирка "Невидими следи"

В празничния ден ще ви срещнем с един именик. Георги Режев е инженер по образование с поетична душа, който вижда живота в стихове. На 13 май в РБ „Захарий Княжески“ от 18.00 часа той ще представи пред любителите на поезията своята втора стихосбирка..

публикувано на 06.05.25 в 14:00

Нов социологически сондаж: Обществото е разделено по темата за задължителен предмет „Религии и добродетели“ в училище

Идеята за въвеждане на нов задължително избираем предмет в училище, посветен на религиите и добродетелите, предизвиква сериозен обществен дебат и разнопосочни нагласи. Това показват данни от две поредни социологически проучвания на агенция „Мяра“,..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Недко Недялков: Музеят ни е едно бижу за палеонтологията в България

Музеят по палеонтология "Димитър Ковачев" се намира в Асеновград и е основан през 1990 година като филиал на Националния природонаучен музей в столицата София. Негов уредник в момента е докторът по биология Недко Недялков. "Първият етаж от музейната..

публикувано на 01.05.25 в 08:55

Сривове, измами и AI: новата дигитална реалност

По официални данни технически проблем е довел до срив в мрежата на двата телекома "Виваком" и А1 през последните дни у нас. Това се случва заради "надпревара кой пръв ще предложи по-добри условия, по-голяма скорост" на фона на наскоро получените..

публикувано на 30.04.25 в 12:57

Международен ден на джаза с Венци Благоев

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта..

публикувано на 30.04.25 в 09:07