До края на май трябва да бъде взето инвестиционното решение за изграждане на интерконекторната връзка между България и Гърция. За това са се договорили енергийните министри на двете страни Теменужка Петкова и Панайотис Лафазанис, които участват в работата на първата среща на Консултативния съвет за изпълнение на Южния газов коридор.
В събитието, което се провежда в азербайджанската столица Баку, участват заместник-председателят на Европейската комисия по енергетиката Марош Шевчович, министри и представители от България, Турция, Гърция, Грузия, Азербайджан, Албания, Италия и САЩ. Те са се разбрали за ускоряване на строежа на проекта.
На форума страната ни е представена от енергийния министър Теменужка Петкова, която е посочила, че осъществяването на Южния газов коридор ще даде на Европа сигурност и независимост на енергийните доставки. По нейните думи, газовите връзки на България с Гърция и Турция са неразделна част от развитието на проекта.
Според Петкова двете връзки заедно с цялата ни газопреносна система ще осигурят достъп до южния коридор не само на България, а и на страните от Централна и Югоизточна Европа. Очакването е по този газопровод да се доставя синьо гориво от новите находища в Каспийския регион и Близкия изток.
Министър Петкова е представила и идеята на страната ни за изграждането на газов хъб, който би могъл да разпределя както природен газ от Русия, така и идващия от Южния газов коридор азърбайджански газ.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..