Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Холокоста ни учи на толерантност, споделя историкът Татяна Маринова - Петрова

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Историкът Татяна Маринова – Петрова, зам.- директор на училище „Гео Милев” във Варна посети мемориалния център в памет на героите на Холокоста в Израел „Яд ва- Шем”.  С нея търсим връзката между историята и новото поколение, което трябва да научим на толерантност.

27 януари  е обявен с решение на ООН за Международен възпоменатален ден на жертвите от Холокоста. Конкретният повод – по време на Втората световна война са освободени малцината оцелели  от лагера Аушвиц.







Снимка


Как в Израел съхраняват историческата памет ?

Яд ва-Шем е  паметник на всички загинали евреи по време на Втората световна война и неговата реализация започва веднага след създаването на еврейската държава. Нещо невероятно- един огромен хълм, на който е 4излято голяма количество бетон, но този бетон има смисъл. Мемориалът те мобилизира , защото всичко, което е там, е много емоционално и те разтърсва.

Колко са жертвите на Холокоста?

Официални ги водят 6 милиона, от които близо милион – деца. Идеята на този музей не е толкова да вади голи факти, а да въздейства емоционално на посетителите. Това, което те вади от равновесие, е паметника, посветен на децата. Мемориалът представлява една зала, в която се влиза през тъмен коридор и  като влезеш вътре, все едно попадаш в космоса. Един равен глас изчита имената на децата. Този музей обаче е построен със средствата на богато еврейско семейство, което е загубило детето си по време на Холокоста.


  Снимка


Да припомним причината за Холокоста , защо се стига по време на Втората световна война до избиване на евреите?

О, причината не е от Втората световна война, тя има своите корени още в края на 19- ти век. Тогава се появяват първите антисемитски , антиеврейски движения, организации. Нека да си припомним аферата Драйфус.

Те си доста по-рано...

Да, има и доста по –рано,но всъщност получава развитие по време на Втората световна война.

Причината, която измисли Хитлер?

Че притежават средства, че са лишили германците от това, което им се полага.

Българският народ , обикновено се знае , че той не е изпращал своите евреи, но не се знае, че това се отнася за старите български земи. Много евреи от присъединените по време на войната Беломорска Тракия, Македония са изпратени

Това се подчертава в Яд ва- Шем. В големия музей има една цяла стена, която е посветена на спасяването на българските евреи. Там е сложен портрета на Димитър Пешев, има портрета на митрополит Стефан от Пловдивската епархия и една възрастна еврейка разказва как българите са ги защитили,  това е много силен момент.

Как се изучава темата за Холокоста в училище?

Винаги, когато дойдем до този момент- Втората световна война , отделяме специално внимание на Холокоста, на това безцелно избиване на хора. Опитваме се да се научим на толерантност и да приемаме хората такива, каквито са, а не да ги делим на раси или на религии. По- голямата част от учениците се впечатляват много и ако имахме допълнителни часове , тъй наречените избираеми часове, бих могло да се направи цял цикъл специално за спасяването на българските евреи. Например, аз не знаех историята за кораба „Салвадор”, който е бил тук във Варна . На него вместо 100 се качват 300 евреи със семейството си и по пътя си за Обетованата земя- Палестина,  загиват в Мраморно море, защото корабът е бил просто една продънена гемия. Тази история не я знаех.

Коя година е това?

Това е още19 40 година, когато тръгват евреите от Австрия и Германия и бягат в България, но не получават българско гражданство и се поставя задача да се репатрират веднага. Един местен варненски евреин купува този кораб и го подготвя, за да изпрати част от своите събратя в Палестина. Това е нещо, което може да се сподели с учениците, да се направят проучвания за този човек Те не знаят за жертвите и те често остават някакви суха статистика. Това е другото,  на което ни учи „Яд ва- Шем” – да наблегнем на емоцията. Сухата фактология на никого не е интересна.

Както казваше Сталин, смъртта на един човек е трагедия, на милиони е статистика”.

Да, за съжаление на този етап има много какво да си пожелаем.

Оттук нататък вие като учител какво ще направите в тази посока?

Точно това – да наблягам на емоцията. Аз преподавам в  10 клас „Етика и право”, където съм предвидила един или два часа когато говорим за толерантност, за добро и зло, да използвам наученото в „Яд ва- Шем” и да го използвам в работата си за обясняване на тези понятия,  които иначе са само едни голи понятия, а когато се подкрепят с тези знания, ще се получи по-добър ефект.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на „Международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00