Млади неоткрити математически гении или всеки може да се справи с математиката. Така накратко, само с няколко думи може да се опише системата JUMP Math, която се разпространява напълно безплатно в училища и учебни центрове в цял свят. В основата й е вярването, че всички деца могат да научат математиката, а всички учители могат да я преподават. JUMP Math не променя учебната програма или учебния материал, който се преподава, нито класната структура на обучение. Променя само мисленето.
За системата и начина, по който се преподава JUMP във Варна разговаряме с Дороти Берова:
Авторът на методиката JUMP Math e канадския математик Джон Майтън от университета в Торонто. Самата методика е разработена преди повече от 15 г. и най-ценното в нея е, че всички похвати са следствие от реална работа и натрупан опит с деца. Мотото е, че всеки може да се справи с математиката по един много забавен начин, а абстрактното математическо знание може да бъде представено на един много разбираем за децата език.
Какво означава разбираем за децата език? Имаме, примерно, един учебник, в който е написано 7 по 5 е 35. Ако използваме JUMP как ще представим? Как ще научим децата да умножават, нещо което им е доста трудно във втори клас?
Умножението не е представено както в нашата класическа методика. Никое дете не учи таблицата за умножение наизуст. Методиката JUMP Math е съвсем различна. Така, за да стигнем до едно понятие, ние трябва да имаме концепцията за него – т.е. трябва да имаме усет за числа.
Какво означава усет за числа? Как представяте числата от 0 до 9?
По един много приложен начин. Те се представят в нагледно – образен материал. Използваме различни видове жетони, различни видове мъниста, след което ако трябва да представя таблицата за умножение първо групирам материала, след това го рисувам. Едва тогава стигаме до идеята за умножение.
Всъщност в JUMP Math понятието се казва в последствие.
Аз не уча „голи” определения. Децата стигат сами до тях. JUMP разчита на това, и не само JUMP– самият наш мозък е устроен така, че всичко се учи стъпка по стъпка.
Цялото интервю с Дороти Берова чуйте в звуковия файл:Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..