Община Добрич проучва мнението на гражданите във връзка с предложение за именуване на Седмицата на камерната музика. На официалната интернет страница на общината се провежда анкета с въпрос: „Подкрепяте ли идеята Седмицата на камерната музика да носи името на проф. Константин Илиев?”. От местната управа съобщават, че Общественият съвет по култура е взел такова решение по предложение на краеведа Атанас Пеев и Мария Славова – пианист и органист, клавирен педагог. Организаторите припомнят, че проф. Константин Илиев е емблематично име за българската музика. В разцвета на творческите си сили той се установява в Добрич и в периода 1972-1978 г. ръководи новосформирания Толбухински камерен оркестър. За кратко време успява да го издигне като един от най-добрите извънстолични оркестри. Седмицата на камерната музика в Добрич, чието първо издание е през 1975 г., се създава по идея на Константин Илиев. На този форум през годините гостуват едни от най-силните и интересни музиканти и камерни състави. През 2010 г. музикалното събитие прераства в Седмица на камерната музика с международно участие. От тогава до днес много артисти и музикални формации от различни континенти са гостували на сцените в Добрич. Идеята форумът да носи името на проф. Константин Илиев не е единствено знак на уважение към един голям и неотминал във времето принос, смятат организаторите. Идеята е, както казва неговият ученик Пламен Джуров: „Урокът, наречен Константин Илиев, трябва да отзвучава много дълго и да се разпростира нашироко.”
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..