Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Японка, омъжена за българин: Когато живееш в една държава, трябва да научиш езика й

В международния ден на майчиния език Ви срещаме с Каоро Йошимото - японка, родена в Токио, живяла в Америка и женена за българин. От 5 години Каоро живее във Варна. Тя е научила български език, защото смята, че е важно да говориш на езика на държавата в която живееш. Какво мисли за Варна с нея разговаря Олга Добрева:

Коничиуа, здравейте Казвам се Каоро Йошимото

От колко години живееш в България?

Във Варна съм от 5 години.

Харесва ли ти тук?

Да

Защо дойде във Варна?

Във Върна съм, защото намерих един българин, мъжа ми. Той е моряк, запознахме се на кораб и аз работих там... И така реших да дойда тук

Как научи български?

Български учих в университета, ходих на интензивен курс 5 месеца, 5 дни в седмицата.

Защо реши да научиш български?

Когато живееш в една държава, трябва да пробваш да научиш съответния език. Когато ходим някъде в общината или в миграционните служби трябва да говорите разбирате езика. Щом като живея 5 години в България, току що взех разрешение от постоянно пребиваване и вече имам ЕГН.

Щастлива ли си?

Да! По принцип имам същите права като българин, само нямам право да гласувам.

А на това ще останеш още 5 години тук и ще имаш право на гражданство

Да, обаче в Япония не е разрешено да имаш двойно гражданство и аз искам да имам японско.

Коя е първата дума, която научи на български?

О, това е много трудно... аз не помня, мисля че „айде” или „дай” или „добре”... нещо такова.

А коя е най-трудната дума?

Трудната дума... като цяло бълграския език е много труден. Аз съм учила други еизци. Аз знам разбира се японски език, майчиния ми, английски аз съм учила испански в университета. Испанският език беше по-лесен, но българския е много труден, глаголите са много трудни.

Вкъщи на какъв език си говорите?

Обикновено говорим на английски език, понякога и на български.

А ти говориш ли на японски, когато си ядосана?

Не, обаче аз искам и мъжа ми да се запознае малко с японския език. Аз чакам...

Когато решите да имате деца на какъв език смятате да говорите с тях?

Ако живеем тук трябва да знаят български език, международният език е английският и ако има възможност японски, разбира се.

Те ще бъдат полиглоти от малки!?

Да , в Европа всички знаят по няколко езика.

А българите знаят ли езици, какво ти прави впечатление?

Всички знаят английски език, чувам много да говорят на руски и немски език, заради туристите. Има много хора, които знаят френски и испански.

Какво ти харесва в България?

Аз много обичам да обикалям, България , заради природата и културата, много интересно. Аз много обичам плодовете и зеленчуците.

Разбрах, че си сееш?

Да, български и японски зеленчуци. Всяка година ние правим консерви, лютеница, кисело зеле. Много ги обичам.

Обичаш Българската кухня, така ли?

Да. Мечтата на всички японци е да ядат плодовете, които падат от дървото на земята. Хубаво е да се качиш на дървото и да си набереш череши през май месец.

Какво би казала на твоите приятели от Япония и Америка, които не са чували за България, в няколко думи как ще им опишеш Варна?

Варна е много красива, морската столица! И аз искам всички, които могат да я посетят тука, особено през лятото!

Защо през лятото!

Защото е хубаво! Има плаж, има миди, има Черно море...

Цялото интервю можете да учете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част, от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите й няколко парламента са..

публикувано на 04.02.25 в 19:00
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05