Метален чекрък от преди Втората световна война показва на алеята до входа на Морската градина във Варна един от участниците в изложението „С любов към българското”. Машината е направена от българина Съби Попов от търновското село Ресен, там е и открит. Справка в интернет показва, че подобни уреди за предене на вълна с помощта на педал се налагат още през 16 век. Този обаче е бил патентован и печели златен медал на изложение във Варна през 1940 година. Неговият собственик Иван Иванов, който е колекционер на старинни предмети от 15-тина години, разказва пред Габриела Гаврилова
- Чекръкът е намерен в стара къща, в същото село, от където е бил занаятчията. Той е патентовал крачен чекрък.
- Той работи добре и в момента...
- Перфектно работи. Изложението е било във Варна и затова го носим отново във Варна, където е спечелил първото си място през 1940 година .
- Колко чекръка е направил този майстор?
- Не знам колко, но със сигурност са много, щом ги е патентовал. Имал е нещо като фабрика.
- Знаем ли как се казва този майстор?
- Съби Попов от Ресен. Механизмът за задвижване е прост, но работи.
- Кой проявява интерес към старите предмети?
- В нашия край – Велико Търново и Свищов, има много англичани. Те реставрират къщите си и поставят в тях стари предмети от бита на българите.
- А българите интересуват ли се от предметите, които са използвали предците ни?
- Повечето са за украса. В България има много колекционери, които обикалят по различни изложения и купуват. Търсят различни неща – от картички, марки, снимки от войната.
- Коя е най-старата снимка, която Вие сте виждали?
- То не е точно картичка, а е рисувано и след това е направено на картичка. Това е снимка от брега на Свищов.
- Когато хората Ви предлагат да ги купите, лесно ли се разделят с тях?
- Обикновено това става при продажба на къщите, когато новите собственици почистват старите вещи и искат да се освободят от всичко, което смятат за боклук. Някои предмети дори са откривани на вторични суровини.
- Скъпо удоволствие ли е да се прави такава колекция?
- Не бих казал, защото го правя от години и отделям по толкова, колкото имам. Често и заменям предмети.
- Колко месечно отделяте ?
- Сто – двеста лева, зависи от това, което откривам.
- С какво не бихте се разделили?
- Това е войнишко канче на прадядо ми. На него има надпис от битката при Чаталджа по време на Балканските войни. Това е скъп спомен от моя прадядо. Открих го в родната си къща. Имаше и щикове и грамота от царя, но не зная къде отидоха с годините. За мен е сантимент и не бих се разделил с него.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл:
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..