Бърза справка в Google ни препраща към Карл Драйс, немски изобретател, който през 1817 г. създава първата тротинетка, която нарича „машина за бързо ходене“, като прототипът е бил снабден с дървена рама, две дървени колела, кормило и седалка. Придвижването е ставало или чрез отблъскване от земята, или чрез правене на големи крачки.
Сега тротинетки се срещат навсякъде около нас – използват се от малки и големи, просто за забавление или за да стигнем до желаното място. Разговаряме с две дами, които стигат до работното си място в Радио Варна с тротинетки.
От кога използвате тротинетка?
Веселина Киричева: Купихме първите тротинетки за децата и покрай тях... всъщност голямата тротинетка става и за възрастни. Ходим на разходки с тротинетките, почти като велосипеда е. На момента решаваме с какво ще излезем. Имаме две колелета и две тротинетки и всеки взема това, което реши.
Христина Касабова: Аз съм „шофьор” на тротинетка от съвсем скоро, желанието се породи в мен най-вече от липсата на паркоместа в центъра на Варна. Тротинетката се оказа също толкова бързо превозно средство, а и много компактно. За разлика от велосипеда може лесно да се пренася.
Веселина Киричева: Наистина предимството на тротинетката е, че винаги можеш да си вземеш автобуса в обратна посока, доста по-удобна е за пренасяне. В летните месеци паркирането в градската част е кошмарно, така че спокойно можем да се придвижваме с тротинетки.
Каква скорост развива тротинетката и за колко време пристигате на работа?
Христина Касабова: Каквато желаем. В нашия град и при нашите пътни условия е по-добре скоростта да е умерена, поне докато не стигнем Морската градина с по-равните алеи.
По тротоарите ли караш?
Христина Касабова: По велоалеите, но има места, където те са прекъснати или са много тесни и затрудняват разминаването. Затова винаги трябва да сме подготвени да спрем рязко. Едно от основните предимства пред велосипеда е, че тротинетката може да се кара и с рокля и с дамска чанта през рамо, дори с обувки, които не са подходящи за колело.
Веселина Киричева: Освен всичко друго е и здравословно. Определено пристигаш по-бързо, отколкото ако се движиш пеша.
Има ли много хора, които да карат тротинетки?
Веселина Киричева: Има много хора с тротинетки вече, даже в Морската градина трябва доста вече да внимаваш, ако си пешеходец.
Каква е твоята тротинетка, Хриси? Знам, че се сдоби с нея съвсем наскоро...
Христина Касабова: Точно така, имам я едва от няколко дни, но вече не мога да сляза от нея. Избрах си градски модел, средно голям, но с достатъчно големи гуми, за да мога да се придвижвам дори по дупки и плочки.
Предполагам си направила проучване, сигурно вече се предлагат и много различни видове?
Христина Касабова: Да, точно така. Спряхме се на този модел след доста голямо проучване, както на новите модели, така и на цените. Взехме тротинетка втора употреба, което е един много достъпен вариант за почти всеки човек.
Какви са средните цени?
Христина Касабова: За нова тротинетка между 200 и 400 лева, а втора употреба може да се намери на цени между 100 и 200 лева, абсолютно хубави и запазени тротинетки, в отлично състояние.
Каква е емоцията, докато се движиш?
Веселина Киричева: Мога да го сравня с карането на колело, пак така се вее косата...много приятно.
Христина Касабова: За мен емоцията е много по-приятна, защото от колело много съм падала.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..