Бяла спретната къщурка с две липи отпред- от детството си знаем тези строфи, които остават дълбоко в съзнанието ни. В родопските песни се казва, че мъжът трябва да съгради къща, а жената да роди деца. От край време в народопсихологията ни е заложена представата за дом. И в най-големия палат човек може да е нещастен, и в най-малката колиба – щастлив. Въпрос на потребности.
Сега ще поговорим с брокера на недвижими имоти Люба Просеникова за това какви жилища се търсят основно във Варна:
-По-голяма част от семействата ни са млади хора, които търсят своето първо жилище. Това е голяма емоция. Ние сме с тях през цялото време. Жилищата, които търсят са предимно с две спални, хол и кухня. Има достатъчно имоти на пазара, с които обслужваме техните изисквания.
-Чужденците активни ли са на пазара на имоти във Вана, фиксирам конкретно руснаците?
-Чужденци от известно време няма. В момента търсенията са от семейства и инвеститори. Последните ги отдават под наем. Причината се корени в ниските лихви. Това са най-активните купувачи на пазара във Варна. От чужденците търсенията са само от тези, които имат смесени бракове и целта е покупка на ваканционен имот.
-Коя част на града е най-предпочитана, къде се търсят най-много имоти?
- За всеки район си има купувач. Инвеститорите търсят център и в район "Левски". Младите семейства предпочитат "Трошево" и "Младост", където има повече зелени площи, повече простор.
-Изгодно ли е в момента да се инвестира в жилище? И какво трябва да гледаме чисто потребителски?
-Моментът е добър за покупка на жилище, тъй като има много нови кооперации. Казвам на клиентите си да не се лъжат по външния вид на жилището. Районът, площта и етажът не могат да се променят. А ремонтите са винаги възможни. Идеалното жилище не съществува, то се създава.
-Вие къде бихте си купили жилище?
-Галата и Виница. Галата е един много интересен зелен район, Виница - въпреки че се подценява от хората, има малки кооперации, простор, въздух и бързо се стига до плажа.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..