Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надпис на български на 400 километра от Отечеството

Чували ли сте поговорките  „Българин без земя е като риба без перки" и  "Българин без земя е като къртица без нокти"?

Използват ги нашите сънародници от Бесарабия, които от векове живеят там. На 29 октомври е Денят на бесарабските българи, които отбелязват 179 години от строителството на  трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“, открит официално през 1838 година в Болград.

Историческата справка показва, че българско етническо присъствие в Бесарабия датира от ранното Средновековие. Но значителното българско присъствие е от края на 18 и началото на 19 век. След всяка  Руско-турска война  с оттгелянето на руските войски тръгват кервани от хиляди българи, главно от източните части. Българите напускат родните домове и предизвикани от набезите на кърджалиите.

СнимкаТака в чуждата страна се оформя голяма българска диаспора, която през годините има различен статут на управление.

Голямо уважение българите отдават на генерал Иван Инзов,  който оглавява Попечителния комитет за чуждите поселници в Одеса и развива активна дейност за организирането на колониите в Южна Бесарабия. Той основава и Болград през 1821 година от български заселници, а техните наследници и днес почитат руския генерал като основател на града.

На 29 октомври 1838 година, след пет годишно строителство, се освещава трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“. 

Проектът за изграждането на тази най-голяма българска църква е изготвен от известния руски архитект Аврам  Мелников.

В изграждането на храма е вложен доброволният труд на 10 000 преселници от българските земи. Храмът се освещава от бесарабския владика архиепископ Кишиневски и Хотински Дмитрий Сулима. Освещаването се извършва в присъствието на хиляди хора – домакини и гости от 82-те български колонии, а тържествата по този повод продължават четири дни.

СнимкаТогава за първи път звънват петте големи камбани на новия Божи храм, който няма равен на себе си в цяла Южна Русия.

На 28 юни 1858 година със съдействието на управителя на Молдова, българинът Никола Богориди, отваря врати Болградската гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, която изиграва много важна роля в Българското възраждане. Гимназията подготвя първите политически, просветни и културни дейци в България след Освобождението и възстановяването на българската държавност през 1878 г.

От средите на бесарабските българи произхождат военните- Георги Агура, Георги Тодоров,  Данаил Николаев, Иван Колев, Олимпи Панов, големият български учен и първ ректор на СУ "СВ. КЛимент Охридски"  Александър Тодоров – Балан, министър - председателите Александър Малинов и Димитър Греков, много историци, сред които  Димитър Агура,  Иван Забунов , Михаил Канев, Михаил Станчев, Николай Руссев , Николай Червенков, творците Иван Минковски, Иван  Шишман, Йона Тукусер , Кирилл Ковалджи , Руслан Мъйнов и други

 СнимкаДнес официално българите в Украйна и Молдова са около 300 000. Неофициално са вероятно и два пъти повече.

Всяка среща с българите и българския дух е празник за сънародниците ни от Бесарабия, в това са се убедели участниците в международния колопоход до Болгрод.

Няколко пъти с тях са се срещали Атанас Сивков и Огнян Колев, за първи път със сънародниците ни в Бесарабия общува учителят по литература  Даниела Куртева. 

„Тук се говори на български” – такъв надпис в българското училище в Болград впечатли участниците в първия международен колопоход до Бесарабия. Да се срещне с българската общност в Бесарабия била мечта на участниците в похода. 

Снимките са пред българската гимназия в Болград и от неделното училище, където в класната стая българите поставили надпис "Тук се говори на български".






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

АКФ: Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция

Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция и конфликт на интереси. Хората, които са установили нарушения и корупционни схеми, се поставят в уязвима позиция, когато трябва да предоставят повече данни, а това ги възпира. Това каза адвокат Лора Георгиева от неправителствената организация Антикорупционния фонд. Според нея има..

публикувано на 27.11.24 в 19:10

БДЖ пуска в движение чисто нов локомотив „Смартрон“

БДЖ ще пусне в движение за първи път чисто нов локомотив „Смартрон“, доставен от производителя на 26 ноември. Първият курс на локомотива е днес /27 ноември/ в 16:30 ч. с бързия влак № 3625 от София за Бургас. Локомотивът е първият получен по подписания договор с ДЗЗД „Сименс Трон” през декември миналата година за производство, доставка и гаранционна..

публикувано на 27.11.24 в 17:05

Напролет останките от манастира в Караач теке над Варна ще привличат туристи

Още напролет местността Караач теке, в която бяха открити останки от раннохристиянския манастир "Света Богородица", ще се превърне в туристически обект. Ще дадем опорните точки с възможност за еко туризъм,  върху които да развием поклоническия туризъм, който във Варна не е така добре познат. Това каза областният управител на Варненска област проф...

публикувано на 27.11.24 в 16:40

Официално представиха стенопис, посветен на НАТО, изрисуван на фасадата на басейн "Приморски"

Стенопис, посветен на 20-та годишнина от присъединяването на България в НАТО, беше открит на северната стена на басейн Приморски във Варна. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към Организацията на Северноатлантическия договор заедно с Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения. Стенописът е част от конкурса на..

публикувано на 27.11.24 в 15:50

Отново не избраха председател на НС, пореден опит - в четвъртък

И шестият опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН не събраха нужното мнозинство, съобщава БНР.  Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при..

публикувано на 27.11.24 в 14:46

Във Варна надраскаха графит, посветен на членството ни в НАТО, часове преди представянето му

Графит на фасадата на басейн "Приморски", посветен на 20-годишнината от членството ни в НАТО, стана обект на вандалска проява. Рисунката, на която е изобразена ръка на войник, хванала детска ръка, е зачеркната със знака хикс. Със спрей е изписано "Вън, НАТО!!!" Графитът е една от отличените творби от Конкурс за арт графит на тема „България – по-красива в..

публикувано на 27.11.24 в 14:29

Във Варна изследват безплатно за ХИВ днес и утре

За шестнадесета поредна година Община Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града, организират различни инициативи в периода от днес – 27 ноември, до 3 декември 2024 г. По традиция кампанията се провежда под..

публикувано на 27.11.24 в 13:09