Чували ли сте поговорките „Българин без земя е като риба без перки" и "Българин без земя е като къртица без нокти"?
Използват ги нашите сънародници от Бесарабия, които от векове живеят там. На 29 октомври е Денят на бесарабските българи, които отбелязват 179 години от строителството на трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“, открит официално през 1838 година в Болград.
Историческата справка показва, че българско етническо присъствие в Бесарабия датира от ранното Средновековие. Но значителното българско присъствие е от края на 18 и началото на 19 век. След всяка Руско-турска война с оттгелянето на руските войски тръгват кервани от хиляди българи, главно от източните части. Българите напускат родните домове и предизвикани от набезите на кърджалиите.
Така в чуждата страна се оформя голяма българска диаспора, която през годините има различен статут на управление.
Голямо уважение българите отдават на генерал Иван Инзов, който оглавява Попечителния комитет за чуждите поселници в Одеса и развива активна дейност за организирането на колониите в Южна Бесарабия. Той основава и Болград през 1821 година от български заселници, а техните наследници и днес почитат руския генерал като основател на града.
На 29 октомври 1838 година, след пет годишно строителство, се освещава трипрестолния храм „Свето Преображение Господне“.
Проектът за изграждането на тази най-голяма българска църква е изготвен от известния руски архитект Аврам Мелников.
В изграждането на храма е вложен доброволният труд на 10 000 преселници от българските земи. Храмът се освещава от бесарабския владика архиепископ Кишиневски и Хотински Дмитрий Сулима. Освещаването се извършва в присъствието на хиляди хора – домакини и гости от 82-те български колонии, а тържествата по този повод продължават четири дни.
Тогава за първи път звънват петте големи камбани на новия Божи храм, който няма равен на себе си в цяла Южна Русия.
На 28 юни 1858 година със съдействието на управителя на Молдова, българинът Никола Богориди, отваря врати Болградската гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, която изиграва много важна роля в Българското възраждане. Гимназията подготвя първите политически, просветни и културни дейци в България след Освобождението и възстановяването на българската държавност през 1878 г.
От средите на бесарабските българи произхождат военните- Георги Агура, Георги Тодоров, Данаил Николаев, Иван Колев, Олимпи Панов, големият български учен и първ ректор на СУ "СВ. КЛимент Охридски" Александър Тодоров – Балан, министър - председателите Александър Малинов и Димитър Греков, много историци, сред които Димитър Агура, Иван Забунов , Михаил Канев, Михаил Станчев, Николай Руссев , Николай Червенков, творците Иван Минковски, Иван Шишман, Йона Тукусер , Кирилл Ковалджи , Руслан Мъйнов и други
Всяка среща с българите и българския дух е празник за сънародниците ни от Бесарабия, в това са се убедели участниците в международния колопоход до Болгрод.
Няколко пъти с тях са се срещали Атанас Сивков и Огнян Колев, за първи път със сънародниците ни в Бесарабия общува учителят по литература Даниела Куртева.
„Тук се говори на български” – такъв надпис в българското училище в Болград впечатли участниците в първия международен колопоход до Бесарабия. Да се срещне с българската общност в Бесарабия била мечта на участниците в похода.
Снимките са пред българската гимназия в Болград и от неделното училище, където в класната стая българите поставили надпис "Тук се говори на български".
11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..
Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..
254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..
С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..
През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..