Новият господар на лавандулата – така френски медии нарекоха България преди години, след като страната ни стана номер едно в света по производство и износ на лавандулово масло, детронирайки Франция. Тенденцията продължава да върви нагоре. За последните девет години площите с лавандула са се утроили и достигат 9600 ха през 2017 г., а добивите са нараснали над пет пъти. Това показват данните на Министерството на земеделието. Прогнозата е магията на лилавото растение да продължи, а добивът на ценното за парфюмерийната индустрия лавандулово масло да се удвои през 2019 г.
Основната причина за възхода на лавандулата е бързата печалба. Част от фермерите пресмятат, че в отглеждането на лавандула има повече "хляб", отколкото в зърното и сменят културата. Така лилавото растение, което традиционно се отглежда в Розовата долина - полетата на Казанлък и Карлово, прескача Балкана и днес превзема все повече площи в Добруджа.
Лековитата сила и вкусовите качества на лавандулата са познати на света още от далечното минало. Тя е използвана както под формата на масло, така и като изсушени ароматни стръкове. Още за богатството, което раждат земите ни и за благотворното действие на етеричните масла от лавандула разказа в интервю за Радио Варна Варта Карагьозян - представител на фирма производител на етерични масла.
- В какво се крие на тайната на маслото от лавандула?
- Благотворното въздействие на етеричните масла е известно от хилядолетия. Още при мумифицирането в Египет е използвано етеричното масло от лавандула за консервиране. Сега ние възобновяваме една многовековна традиция, известна по нашите земи, която е свързана с извличането на етерични масла и техните полезни свойства от растения.
- Лавандуловото масло е едно от най-широко използваните. Защо?
- Лавандуловото масло е известно с това, че въздейства много благоприятно, има дори и лечебен ефект върху кожата и дихателната система. Така са и открити неговите полезни свойства. В края на 19 век при едно изгаряне известен химик намира колба, пълна с лавандулово масло, в която вкарва изгорената си от химикали ръка. Той наблюдава, че в рамките на няколко дни кожата му се възстановява и така започва да изследва именно този вид качества на лавандуловото масло. Днес то се използва особено и в елитната козметика, тъй като е 100 % натурално.
- Има ли нещо по-специфично при използването на етеричните масла?
- Хубавото на етеричните масла е, когато са 100 % чисти, че са максимално близки до човешката природа. Над 90 % от случаите тяхната употреба няма наблюдаеми негативни ефекти върху човешкото здраве. Лавандулата например удължава съня, защото успокоява сетивата. Освен благотворното й действие върху кожата, тя също влияе и върху дихателните пътища. В началото на 20 век, когато е имало епидемия от Туберколоза в Европа, единствено работниците в Прованс, работещи на полетата с лавандула, не са се разболели. Така че всичко добро идва с добрата практика и с добрия контакт с природата.
- Как е най-добре да използваме лавандуловото масло?
- Първото, което ми хрумва, предвид наближаващия сезон на масовите хреми, е да си правим инхалации с етерично масло. Трябва обаче да сме сигурни, че то е 100 % чисто и да накапваме от него в съд с вряща вода и да го вдишваме. Смятам, че никой няма да се оплаче от резултатите.
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..