Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сборник с гайдарски пиеси" е новата гордост на преподавателите Недко Царев и Алексей Енчев

| обновено на 05.11.17 в 12:04
Алексей Енчев и Недко Царев
Снимка: Радио Варна

От печат излезе "Сборник с гайдарски пиеси" с автори Алексей Енчев и Недко Царев - нова нотна литература, която да послужи на всички, които се обучат да свирят на гайда. Двамата преподаватели от Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна събират 51 автентични и авторски мелодии от няколко фолклорни области на България, като към книгата прилагат и компакдиск.
 
Сборникът ще бъде представен с концерт на 6 ноември от 18:30 часа в НУИ "Добри Христов".

Недко Царев и Алексей Енчев гостуваха в предаването "Съботна трапеза" на 4 ноември и разказаха повече за своята работа по ученическото пособие и предстоящото представяне пред публика. Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Този сборник е може би продължение на школата ти по гайда, която издаде преди няколко години.

Н. Ц. Да, 2012-а година издадох „Неранза”, сборник с бавни мелодии и песни за гайда. След време издадох и още един учебник „Леки пиеси за гайда”. И от само себе си дойде идеята да съберем с колегата Алексей Енчев хора́ типични от нашия край, такива, които не са включени в другите школи по гайда, за да имат децата достъп до тях и да се развиват.

СнимкаИма ли недостиг на такъв тип школи?

Н. Ц. Последните 10 години се наблюдава оживление в това отношение. От една страна моят труд, и от друга - този на колегите от Музикалното училще в гр. Котел, които също направиха няколко учебника. През цялото време комуникирахме с тях, разменяхме информация, ние сме им предоставяли наши пиеси, те на нас пиеси и записи. Това общуване подпомогна и издаването на този сборник, но винаги има какво още да излезе, да се покаже. Определено това е една неизчерпаема тема, защото богатството на нашия фолклор е огромно, ние не можем да го изчерпаме.

До каква степен този сборник е продиктуван от ученически интерес и вашата лична мотивация?

Н. Ц. Ученическият интерес трябва да се подтиква от нас преподавателитe. Първо ние трябва да покажем какво трябва и как трябва за да се развие този интерес. Пиесите, които сме включили в сборника голяма част от тях са типични за своя край – Варненско, Добруджа, Странджа, Тракия. Интересът на учениците трябва да бъде насочван.

СнимкаКак е структуриран сборникът? Разделяте го на две части...

А. Е. Първата част включва авторски пиеси - мои и на Недко Царев, а втората - пиеси от нашия край, пиеси и на популярни изпълнители, като Динко Палазов, Стамен Гарджев, Диньо Маринов, който е наш учител, Мария Стоянова и много други. 

Можехте да спрете до вашите авторски пиеси...

Н. Ц. Да, можеше, но човек не бива да спира до себе си. Предизвикателството да се изпълняват други пиеси, да се изучават, е също с педагогическа насоченост, защото един млад гайдар не трябва да владее само стила на собствената си фолклорна област. Когато един ученик стане по-голям, 9-10-11 клас, трябва да обърне внимание и на другите стилове на свирене, било шопски, тракийски, радопски, странджански...
А. Е. Трябва да има нови висини за достигане. Все пак много от пиесите, особено на колегите Динко Палазов, Божидар Симеонов, са с голяма трудност, висш пилотаж. Нашата цел е да предоставим на учениците материал за доусъвършенстване и достигане на по-голям квалитет.

И се движите паралелно, нотирате и ги издавате в сборник малко след като авторите им са ги записали в студио.

Н. Ц.
Да, може да се каже, те звучат в музикалния ефир. Например пиесите на Божидар Симеонов са издадени в компакдиск, тези на Динко Палазов, Стамен Гарджев и Стойко от Еркеч, звучат постоянно, могат да се намерят и да се чуят. (...)

Цялото интервю и няколко изпълнения на двамата преподаватели може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12