Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сборник с гайдарски пиеси" е новата гордост на преподавателите Недко Царев и Алексей Енчев

| обновено на 05.11.17 в 12:04
Алексей Енчев и Недко Царев
Снимка: Радио Варна

От печат излезе "Сборник с гайдарски пиеси" с автори Алексей Енчев и Недко Царев - нова нотна литература, която да послужи на всички, които се обучат да свирят на гайда. Двамата преподаватели от Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна събират 51 автентични и авторски мелодии от няколко фолклорни области на България, като към книгата прилагат и компакдиск.
 
Сборникът ще бъде представен с концерт на 6 ноември от 18:30 часа в НУИ "Добри Христов".

Недко Царев и Алексей Енчев гостуваха в предаването "Съботна трапеза" на 4 ноември и разказаха повече за своята работа по ученическото пособие и предстоящото представяне пред публика. Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Този сборник е може би продължение на школата ти по гайда, която издаде преди няколко години.

Н. Ц. Да, 2012-а година издадох „Неранза”, сборник с бавни мелодии и песни за гайда. След време издадох и още един учебник „Леки пиеси за гайда”. И от само себе си дойде идеята да съберем с колегата Алексей Енчев хора́ типични от нашия край, такива, които не са включени в другите школи по гайда, за да имат децата достъп до тях и да се развиват.

СнимкаИма ли недостиг на такъв тип школи?

Н. Ц. Последните 10 години се наблюдава оживление в това отношение. От една страна моят труд, и от друга - този на колегите от Музикалното училще в гр. Котел, които също направиха няколко учебника. През цялото време комуникирахме с тях, разменяхме информация, ние сме им предоставяли наши пиеси, те на нас пиеси и записи. Това общуване подпомогна и издаването на този сборник, но винаги има какво още да излезе, да се покаже. Определено това е една неизчерпаема тема, защото богатството на нашия фолклор е огромно, ние не можем да го изчерпаме.

До каква степен този сборник е продиктуван от ученически интерес и вашата лична мотивация?

Н. Ц. Ученическият интерес трябва да се подтиква от нас преподавателитe. Първо ние трябва да покажем какво трябва и как трябва за да се развие този интерес. Пиесите, които сме включили в сборника голяма част от тях са типични за своя край – Варненско, Добруджа, Странджа, Тракия. Интересът на учениците трябва да бъде насочван.

СнимкаКак е структуриран сборникът? Разделяте го на две части...

А. Е. Първата част включва авторски пиеси - мои и на Недко Царев, а втората - пиеси от нашия край, пиеси и на популярни изпълнители, като Динко Палазов, Стамен Гарджев, Диньо Маринов, който е наш учител, Мария Стоянова и много други. 

Можехте да спрете до вашите авторски пиеси...

Н. Ц. Да, можеше, но човек не бива да спира до себе си. Предизвикателството да се изпълняват други пиеси, да се изучават, е също с педагогическа насоченост, защото един млад гайдар не трябва да владее само стила на собствената си фолклорна област. Когато един ученик стане по-голям, 9-10-11 клас, трябва да обърне внимание и на другите стилове на свирене, било шопски, тракийски, радопски, странджански...
А. Е. Трябва да има нови висини за достигане. Все пак много от пиесите, особено на колегите Динко Палазов, Божидар Симеонов, са с голяма трудност, висш пилотаж. Нашата цел е да предоставим на учениците материал за доусъвършенстване и достигане на по-голям квалитет.

И се движите паралелно, нотирате и ги издавате в сборник малко след като авторите им са ги записали в студио.

Н. Ц.
Да, може да се каже, те звучат в музикалния ефир. Например пиесите на Божидар Симеонов са издадени в компакдиск, тези на Динко Палазов, Стамен Гарджев и Стойко от Еркеч, звучат постоянно, могат да се намерят и да се чуят. (...)

Цялото интервю и няколко изпълнения на двамата преподаватели може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43