Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се прави баница от Варна до Румъния?

Снимка: БГНЕС

Това е дължината само на "витите" баници, които досега е направил майстор Николай Ковачев от Варна. 

Той работи във фурна "Иглика" и тази Коледа. Прави няколко вида тесто за различните закуски. Това е неговата поредна дълга работна смяна. Затова и рецептата за хубава баница или питка на майстора освен продукти включва  най-вече много работа, старание и любов към професията.

Питката е неизменна част от всеки празник. С нея посрещаме любими гости от близо и далеч. В нея или баницата слагаме късметите на Коледа и/или Нова година. А в забързания делник все по-често предпочитаме да си ги купим. Затова  майсторите не почиват на празниците. Когато ние сме около трапезата с роднини или приятели, или спим, те правят тестото и много внимателно следят процеса на втасване, за да не пропуснат точния момент.

Коледата на Николай Ковачев:

Много, много работа. Празниците са като празници, трябва да се работи. Колкото можем, но всичко, което е поръчано, трябва да се направи, за да бъдат удовлетворени всички на този светъл празник. И на Рождество Христово се работи!

След дългата нощ на работа, правите ли баници и у дома?

Това, което трябва да се направи вкъщи, го правя на работа.  Така у дома остава чисто, но и време за друго...

Снимка

Какво е важно, за да се направи една "хубава" баница?

Брашно, вода и сол. А другото трябва да се направи както трябва...

След колко години се получава "това другото"?

Поне 2-3 години, за да се достигне минимално ниво за работа. И каквото "откраднеш" от стари майстори, нали "занаят се краде"?

А как става "разточването" на баницата?

Не е лесно. Много пъти е падал и на главата ми.... Тати ме учеше, много пъти ме е бил през ръцете, но няма как....

Това е семеен занаят ?

Да, баща ми правеше баници още от около 1982 година. И синът ми продължава. Тази нощ бяхме заедно. От 2009 година е тук.

СнимкаКаква е дължината на баниците, които Вие сте направили? Може ли да обиколи Екватора?

Не, не .... Може би до Румъния... но това е само с витата баница, другата е с различни форми и не я броя....

А Вие слагате ли късметчета?

О, не... баницата е кръгла и после може да не се падне. Правя баница, изпичам я, а след това да си сложат късметчата, които искат!

Какво късметче иска майстор Николай Ковачев?

Здраве! Другото ще си го направим!

2017 година за Вас?

Много, много работа!

Коледата за Вас?

Пак работа! И сме на работа!

Пожеланието на Николай Ковачев?

Щастие на целия български народ и весело изкарване на празниците!


За делниците и празниците - в интервюто с Николай Ковачев:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40