Така определя своето хоби да колекционира стари предмети д-р Сирхан Мустафов. Има вече повече от 30 пълни автентични национални костюми от различни етнографски области и на различни етноси. Любовта му към народните традиции започва в детските години, но сега е нещо като "лов за носии". Готов е по няколко пъти да се качи на тавана на някоя стара къща, да подреди отново скриновете на бабите, да плати по-скъпо, но да запази това, което е определяло дадена епоха. Интересува се и от старите народни песни и техните изпълнители, открива снимки и старинни текстове.
Интервю на Габриела Гаврилова:
Интересувам се от костюмите на всички етноси, които живеят в страната. Събирам всякакви носии, но по-специално се интересувам от носиите на българите мюсюлмани и мохамедани в България, защото те не са проучвани и няма много данни за тях, и това ми е интересно.
Колко хора колекционират носиите на мохамеданите в страната?
Аз зная за Радослав Радков от Варна. Той има добра колекция. Предполагам, че има и други хора, които не познавам.
Как се роди у Вас интереса към фолклора?
През 1981 година баба дойде да живее при нас и донесе своя чеиз. Там имаше много интересни бродирани чеврета, очкури, които аз не знаех какво представляват и така се запалих. По-късно в селата дойдоха пенсионирани учители, които ни караха да събираме всичко, свързано с фолклора . Аз съм роден в с. Генерал Киселово. Тогава видях красотата на шевиците и костюмите.
Вие събирате автентични носии?
По възможност.
Как се разделят бабите с тях?
Бабите се разделят трудно, но децата и внуците - много лесно.
Колко струва един костюм?
Както се спазарим. Но жените по селата не искат много. Много искат търговците, които знаят цената на един костюм. Но аз обичам да давам добра цена на собствениците на костюмите, за да са доволни.Аз не се занимавам с търговия и не търся печалба от носиите.
Колко костюма вече имате?
Може би 30, може и повече да са. Почти от цяла България.
Познавате ли символите в тях?
Символите - не. Аз оценявам костюма като естетика, като външност. Това е ръчна изработка, всичко е правено ръчно - боядисване, конци, кройка...Изработено е от жената или терзията, но е като дреха на Шанел от преди 150 години.
Кои са повече - мъжки или дамски?
Повечето са на жени. Мъжките костюми се намират много трудно, защото вероятно са износвани. Трудно се намират и стари женски костюми, защото възрастните жени вероятно са погребвани с тях. Намирането на стари костюми от 19 и началото на 20 век е трудно, но се намират.
Посещавам старите етнографски изложби и музеи, чета много книги, имам много приятели, които разбират от етнография и така се уча.
Остава ли Ви свободно време, Вие сте анестезиолог в Университетска болница "Света Марина" във Варна?
Когато има. Намирам време, защото ми доставя удоволствие. За мен лова за носии е вид спорт...
Каква е връзката между Вашата професия и хобито?
Работата е много натоварваща, занимаваме се с много тежки случаи, тъй като съм анестезиолог. Но хобито носи удоволствие.
Имаме колеги, които обличат дрехите, снимаме се сред природата или местата, откъдето са костюмите. Така разпространяваме знанията за живота преди век и повече...
С какво още се занимавате като хоби?
Харесвам стара музика. Събирах стари бакелитови плочи на народни певци и сравнявам стари записи с нови, които са правени след 1944 година. Откривам стари снимки на любими изпълнители.
Красивото нещо ме привлича и обичам да го търся, защото в днес не се среща толкова често.
Какво е открил д-р Сирхан Мустафов при докосване до историята - отговор в интервюто :
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..
Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..
ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..