Албена Колева от четири години живее в Дубай. Причината е работата на съпруга й, която го отвежда там. В началото културният шок е голям, но бързо се съвзема. Сега е ръководител на неделното училище „Българче”. То се помещава в сградата на генералното консулство на Република България в Дубай, Обединени арабски емирства, на 23 март 2007 г. и е факт благодарение на ентусиазма, голямата сърцатост и патриотизма на българите, живеещи в страната, както и на подкрепата на тогавашния консул Милен Керемедчиев. Децата са разпределени в три възрастови групи и се обучават по български език, литература и история. Към днешна дата са шейсет и са на възраст от 4 години до 12 клас.Училището организира и изнася програми и концерти за важните български национални и религиозни празници, участва в литературни, музикални и художествени конкурси.Учебните занятия се провеждат всеки петък и събота. На 11 май те ще станат част от инициативата на Министерство на образованието и науката на Република България „Розите на България”. В над 25 държави ще отбележат празника на Светите братя Кирил и Методий. Учениците от над 50 български неделни училища, както и техните учители, родители и приятели, ще се съберат, ще се хванат за ръце, за да извият традиционно българско хоро под звуците на емблематичната "Празнична сюита" в изпълнение на оркестъра на Българското национално радио и ансамбъл "Тракия". С Албена Колева разговаря Вяра Николаева:
-Трудно ли взехте решение да напуснете България?
- Не беше лесно. Тази държава е доста по-различна от България. Културният шок е доста силен. Всичко е различно. Манталитетът е различен. Обществото е изградено по различен начин. Отношенията между хората са различни. Това прави впечатление от първия момент. Може би най-голямата разлика е в това, че има едно уважение между тях, дори и да са непознати, които се срещат на улицата. Ако имаш нужда от помощ спокойно можеш да се обърнеш към когото и да е, а той ще ти помогне.
- Какво е отношението към жените?
- Дубай е много хубав град за жените. Аз тук усещам, че да си жена е много хубаво нещо. Има специални места, които са само за жени. В метрото има отделен вагон само за жени и и деца. В автобусите също има определени такива места. В институциите, на обществени места, когато има опашка се дава предимство на жените. Ако влезете в банка и има опашка, а сте застанали най-отзад, когато служителите ви видят ще ви извикат да минете най-отпред, за да бъдете обслужена.
- Какво е да си емигрант? Чувствате ли се такава?
- В началото е трудно, докато се ориентираш. Започваш от нулата.Не е лесно, но свикваш и се научаваш да се справяш.
- Как се озовахте в училище „Българче”, където работите?
- Сама го потърсих. Разрових се в интернет. Намерих страницата. Написах писмо. Те ми се обадиха . Така се случи.
- Колко деца има в училището, на каква възраст са и голяма ли е българската общност?
- Българската общност е доста голяма. Друг е въпросът колко е задружна. В училището тази година учат 60 деца. Повече са от миналата. Относно числеността на българите в Дубай се чуват цифри между 5000 и 7000, но те се менят, защото има текучество. На фона на това числа българи можем да кажем, че децата в училището не са никак много.
- На какво искате да ги научите?
- Искам да ги научим на това, че в този глобализиращ се свят е много важно човек да знае от къде идва, кои са корените му.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..