75-ият филмов фестивал във Венеция не поднесе изненади. Наградите, според критиците, бяха разпределени предвидимо.
Мексиканският режисьор Алфонсо Куарон спечели "Златен лъв" за лентата „Рома“ („Roma“). Това съобщи международно жури, начело с режисьора Гийермо дел Торо. Церемонията беше предавана наживо в сайта на фестивала.
Въпреки звучащото по италиански име "Рома" (така звучи по италиански името на Рим), филмът няма нищо общо със столицата на Апенините. Рома - това е проспериращ буржоазен район в родното място на Куарон, Мексико, където се развива семейната история на две жени през 1960 г. За да се придаде по-голяма автентичност, филмът е черно-бял. Той е в по-голямата си част автобиографичен и е вдъхновен, по думите на режисьора, от спомени за детството му. Продукцията беше приета възторжено от критиката и публиката и остана фаворит до последния ден на конкурса, в който участвха 21 филма. На победата не попречи нито факта, че "Рома" ще бъде пуснат само по интернет в мултимедийната платформа на „Нетфликс ( "Netflix"), нито подозренията, че мексиканския режисьор Гилермо дел Торо е лобирал за подкрепа на своя сънародник и приятел. "Решението беше прието с единодушие," заяви председателя на журито на заключителната пресконференция, предаде Ройтерс.
Според професионалния и зрителски интерес по петите на "Рома" са уестърн-комедията на французина Жак Одиар „Братята Систърс“ ("The Sister Brothers") за братя гангстери, изпълнявани от Джон С. Райли и Хоакин Финикс и филмът на гръцкия режисьор Йоргос Лантимос „Фаворитката“ („The Favorite“) за английския двор по време на управлението на Ана Стюарт. Тези два филма получиха "Сребърен лъв": Одиар беше удостоен с наградата за най-добър режисьор, а Йоргос Лантимос спечели Голямата награда на журито. Изпълнителката на главната роля в "The Favoritе", британската актриса Оливия Коулман получи приза за най-добра актриса.
За най-добър актьор беше отличен Уилям Дефо за ролята си във филма "Ван Гог. На прага на вечността" („At Eternity's Gate“), в който той пресъздава холандския художник. Режисьорът на този филм, доста хладно приет при първата прожекция, е Джулиан Шнабел, автор на филма "Преди да падне нощта" („Before Night Falls“, 2000) с Хавиер Бардем и Джони Деп.
От съображения за политкоректност не можеше да не бъде наградена единствената жена участничка в съревнованието за режисьори, австралийката Дженифър Кент със „Славеят“ („The Nightingale“), разказващ за кърваво отмъщение. Той е удостоен със Специалната награда на журито за режисура и наградата на името на Марчело Мастрояни за начинаещ актьор - Байкали Ганамбар, изиграл абориген, което помага на главната героиня.
Братята Джоуел и Итън Коен бяха наградени за най-добър сценарий за уестърна "Балада за Бъстър Скръгс" (“Ballad of Buster Scruggs”).
Наградата на името на Луиджи Де Лаурентис за най-добър дебют отиде при филма на сирийската режисьорка Судад Каадан „ Денят, в който изгубих сянката си" („Yom Adaatou Zouli“). Лентата показва тъжното ежедневие на все още обхванатата от война Сирия и взе участие във втория конкурс "Хоризонти", съобщи ТАСС.
Неприятно сюрпризирани от решението на журито бяха само италианците, които останаха без награди. Италия се представи в конкурса с два игрални филма – „Суспирия“ („Suspiria“) на нашумелия с „Призови ме с твоето име“ („Call me by your name”) режисьор Лука Гуаданино и "Революция в Капри" („Capri Revolution“) на Марио Мартоне, а също и с документалния филм "Какво ще правиш, когато светът гори" („What You Ganna Do When the World's on Fire“) на Роберто Минервини.Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..