Известният български пилот Павел Лефтеров се срещна с млади спортисти в Арт салона на Радио Варна. Младежи от местни клубове по плуване, ветроходство, фехтовка, водна топка и карате получиха съветите на успешния автомобилист, който е носител на над 56 купи от състезания, сред които шест републикански и две европейски.
В интервю за Радио Варна той разказа за най-големите трудности, които е изпитвал в кариерата си, за механизмите за справяне с тях и началото на своята кариера:
Моментите, в които не съм успял да стигна до подиума са най-трудните в моята кариера, разбира се. В тях човек трябва да си даде равносметка защо се получава така, да се концентрира върху нещата, които са под негов контрол и да се опита да оптимизира своето представяне, за да не губи мотивация. При мен е заложено генетично, когато загубя, за следващия път да бъда още по-мотивиран. Не съм имал пречки в намирането на мотивация. Естествено, винаги съм имал трудни моменти, както и всички други спортисти, които практикуват различни спортове. Важното е да не се отклоняваш от целта си и от посоката, в която си се насочил и да даваш всичко от себе си.
Кога започнахте да се занимавате с това – помните ли първите си стъпки в автомобилизма?
Започнах с картинг, както повечето пилоти от „Формула едно”. Тогава бях на осем години. Още първата година започнах да се занимавам със спорта професионално, спечелих първата си шампионска титла и оттам вече имах доста по-високи цели, които да преследвам. През 2015 реших, че ще започна да се занимавам с автомобилен спорт, стартирахме в GT4-европейските серии, спечeлихме вице европейски титли и оттам кариерата ми тръгна нагоре. До момента продължавам да се състезавам в един от тези шампионати.
Във Варна се срещнахте с млади спортисти. Какви са съветите, които им давате?
България има много таланти, много млади момчета, които се справят страхотно. Нужна им е малко подкрепа, малко мотивация. Това, което мога да направя аз, е да ги подкрепям в това, че са се хванали да се занимават активно със спорта и да се опитвам да ги нахъсвам, за да дадат всичко от себе си! Много важно за тях е да намерят хора, които да ги подкрепят, защото първите години в спортната кариера на един спортист са най-трудни. Съветите ми са да не се отчайват, защото човек е силен толкова, колкото сам прецени. Ако преценят, че няма какво да застане между тях и мечтата им, няма човек или обстоятелство, които могат да им попречат да стигнат до нея. Казвам това от личен опит.
Какво мислите за шофирането по българските пътища?
Младите хора имат достъп до технологиите, те са нон стоп с тях, дори докато шофират. Според мен това е дори по-опасно от това да се шофира с превишена скорост. Познавам хора, които карат изключително бързо, но те са силно концентрирани. Лично аз в градски условия се старая да шофирам възможно най-разумно. Забелязвам, че в момента има кампании против шофиране в бус лентата. Това натоварва градския транспорт.
Как бихте определили кариерата си?
Смятам, че кариерата ми е успешна, но донякъде. Надявам се тепърва да предстоят успехите пред мен. Тази година участвах в тестове за избор на млад заводски пилот. Това е първият момент в моята кариера, в който в най-силна степен съм бил най-близко до мечтата си да стана професионален автомобилен състезател. За жалост тестовете не минаха по начина, по който аз очаквах. Не се класирах на финала, въпреки че обратната връзка, която получих от тях беше, че съм бил един от най-подготвените им пилоти и ще получа покана отново да участвам в такива тестове. В момента отново се подготвям, не поглеждам назад, концентрирам се само напред и се надявам скоро да получа своя шанс да покажа на какво съм свободен.
Какво предстои?
В четвъртък заминавам на тестове в Барселона, оттам отивам в „Ред Бул Ринг”. Надявам се от тези два теста да успея да затвърдя някои от програмите за тази година. Целта е да участвам отново в европейските серии GT4 и евентуално в немските серии VLN, които се провеждат на „Нюрнбургринг” (Зеленият ад).
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..
Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..