По повод седемдесетгодишнината на техникума по химия във Варна, бивши възпитаници на гимназията представиха хобитата си в Арт салона на Радио Варна. Стоянка Миланова, или просто Таня, както я наричат нейните близки, е възпитаник на Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Дмитрий Иванович Менделеев" във Варна. По-късно, там са учили и двете и деца, и снаха й. Стоянка има интересно и необичайно хоби. В продължение на три години, докато живее със семейството си в Русия, тя събира значки. Какво я е вдъхновило и колко е голяма колекцията и, разбрахме от Стоянка Миланова:
- Мъжът ми отиде да работи в Русия през 1970. Пратиха ни в степта, на 78 километра от град Саратов. Но Саратов беше закрит град и ние трябваше да останем да живеем в предградията. Беше ни скучно, разбира се, на мен и на сина ми, който беше на шест години по това време. Затова започнахме да събираме значки. Много се вдъхновихме. Постоянно си купувахме значки от 1970 до 1973 година, когато се прибрахме в България.
- Колко значки имате?
- Две хиляди и петстотин.
- Вълнувате ли се, когато ги разглеждате?
- Да, например тук са изложени значките от паметника Мамаев курган. Той представлява една стълба нагоре към вечния огън. В Сталинградската битка. И чрез тези значки е пресъздадена тази битка. Когато отидеш да се изкачваш към паметника, пускат гласа на Левитан, който обявява войната. Изявлението му по радиото когато Хитлер напада Русия. Изкачвах се и плачех.
- Колко струва тази колекция?
- Не знам. Един ден, когато ми беше много скучно, отидох до Саратов и купих значки, които струваха колкото един хладилник.
- Коя Ви е най-любимата значка?
- Преди около 20 години срещнах един Руснак. Когато му казах, че колекционирам значки, той си извади ревера и ми даде тази значка. На нея е изобразен Бухенвалд, има знамена на всички държави, от които са умирали хора.
- Коя беше последната значка, която си купихте?
- Когато си тръгвахме се провеждаше олимпиадата в Москва1973 година. От там е последната.
Чуйте още в прикачения звуков файл:
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..