Променя ли се Варна съобразно Общия устройствен план и доколко този план, който влезе в сила през 2012 година, се следва днес? За коментар потърсихме проф. Атанас Ковачев, който участва в изработването на Общия устройствен план на града като ръководител на частта зелена система, отдих и спорт. Професор Ковачев е ландшафтен архитект и освен във Варна е участвал в изработването на още десетки планове на други градове в страната, сред които София, Пловдив, Бургас, Благоевград и Плевен. Живее в столицата, но пътува често до Варна, където е декан на Архитектурния факултет при Варненски свободен университет.
Един план има хоризонт на изпълнение 15-20 години. Към този хоризонт би трябвало да бъдат изпълнени неговите начертания. Разбира се, необходима е и далновидна политика на общината. Единствената алтернатива за мен като архитект градостроител е Варна да се развие на юг от острова. Това са териториите, които са към Галата, Аспарухово, Константиново. Тези категории могат да бъдат високо категорийно обитавани. Аз мога да говоря по зелената система и отдиха, там ние предложихме една цяла „огърлица” от паркове – парк „Четирите сезона”, парк „Джанавара”, нов Зоопарк. Това е горският фонд, на който ние не променяме предназначението.Днес, може би, това изглежда малко нереалистично тъй като открай време гаровия ареал и пристанището разделят Варна на две части – по-благоприятната северната и по-неблагоприятната – южната. Когато, обаче, се реализира вторият мост и има добра транспортна връзка, тогава съвсем по-друг начин ще се възприемат териториите на юг от острова.
Какво се случва с Общия устройствен план на един град, за който времето покаже, че няма как да бъде изпълнен?
Аз не искам да кажа, че няма да бъде реализиран. Минал е малък период, една трета от действието на плана, но нека се надяваме, че сегашното и бъдещите ръководства на Варна ще намерят финансови средства да се реализират. Това, което предвижда плана в голямата си част касае и обществени средства. Ако една сграда може да я построи частен инвеститор, то за парка са нужни публични средства.
Какво е мнението Ви за бул.„Васил Левски”?
Една от важните артерии в града. Реализацията е много добра и аз съм сигурен, че варненци ще видят хубавото, голямото.
Загуби ли Варна зелени площи за сметка на бетона, който беше излят за изграждането на булеварда?
Аз като архитект, който работи по зелената система на София, Пловдив, Варна, Бургас и съм автор на плановете на над 20 общини, се боря за всяко дърво. Но в същото време оценявам, че понякога има обществени интереси, които са също толкова важни. Не можем да разширим един булевард и да кажем, че ако трябва да паднат 20 дървета няма да го разширим. Има т.нар. компесаторно озеленяване. Примерно – има терен, който ще се строи. Пада растителност, обаче има предписания. Ако не можем да реализираме растителността в същия имот, тогава по предписание трябва да направим това в близък регион.
За да реализираме парковете, първо трябва да решим транспортната кореспонденция. Ако има втори мост, добри и обходни пътища, тогава гражданите ще видят, че ще имат лесния и приятния достъп до една цяла серия от паркови територии.
24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик. Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..
Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..
„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..