Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария и Павло: "Ще останем в България!"

| обновено на 24.05.19 в 09:39
Мария и Павло
За грамотността, за средното образование и приятелите, които се създават по време на годините в училище. За пътя напред и до къде стига той. За мечтите и желанията –  разговаряме с Мария Георгиева и Павло Славов, които завършват училище. Мария е възпитаник на Средно училище с езиково обучение "Ал. С. Пушкин", а Павло - на Първа езикова гимназия. И двамата ще учат висше образование в родината. Тя - в Софийския университет, той - в Медицинския университет във Варна. Мария иска да стане журналист, а Павло - лекар.

Как се чувствате в края на средното си образование?

Павло: Вълнуващо е като всеки един край. Вчера ни беше последната матура и сега ни остават само баловете.

Мария: И аз се чувствам много добре, но има нещо, което ще ми липсва от гимназията.

Кое?

М.: Приятелите и учителите.

С какво ще запомните тези 12 години в училище?

П.: С много неща. Много неща научих, мога да кажа почти всичко - това, което не дава семейството го научих там.

М.: Ще запомня тези години с изключително много забавни моменти, много приятелства. Има много неща, които можеш да научиш в гимназията, които са по-скоро като житейски уроци. Училището учи на дисциплина - да си мобилизиран, да знаеш, да подредиш деня си и да следваш определен план.

Какво липсва на средното образование?

М.: Да имаш повече опции за извънкласни занимания и да се акцентира повече на личните интереси на учениците.

Грамотен ли е българинът според вас?

М. и П.: Не.

Защо?

П.: Може би защото през тези 12 години изключително много се обръща внимание на това да се обогати културата на човека и неговите знания, а не толкова на неговата грамотност. Факт е, че самият предмет български език след 8 клас отпада, остава само литература, което може би за една част от обществото не е достатъчно.

М.: Докато всички пишат на шльокавица в социалните мрежи няма как да постигнем това ниво на грамотност за което говорим според мен.

За какво мечтаете?

М.: Аз мечтая за реализация и да черпя все повече хубави неща от живота.

П.: Има една такава приказка: "Един човек мечтаел за часовник. Имал след време часовник, обаче останал без мечти.". Аз мечтая да не спирам да мечтая.

Кого ще поздравите за празника днес?

М.: Поздравявам всички първокласници и им желая много успехи през идните 12 години.

П.: Аз поздравявам всички учители, които са били до мен, защото те са ми помогнали да мога да разперя крилете на знанието и да полетя в живота.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30